سد طالقان سرریز شد و ۲۵ روستا در قزوین با تهدید سیل مواجه هستند

50
سد طالقان سرریز شد و ۲۵ روستا در قزوین با تهدید سیل مواجه هستند
سد طالقان سرریز شد و ۲۵ روستا در قزوین با تهدید سیل مواجه هستند

سد طالقان سرریز شد؛ ۲۵ روستا در قزوین با تهدید سیل مواجه هستند. پس از سرریز شدن سد طالقان، وقوع سیلاب ۲۵ روستای بخش های الموت غربی و شرقی واقع در حاشیه رودخانه شاهرود قزوین را تهدید می کند.

خبرگزاری حکومتی ایرنا روز شنبه ۲۱ اردیبهشت گزارش داد که حجم آب رودخانه شاهرود از روز گذشته با بارش باران و به دنبال آن ذوب برف در ارتفاعات و سرریز سد طالقان، افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرد و بار دیگر برخی روستاهای حاشیه ای خود را با خطر سیل روبرو کرده است.

اگر چه جریان سیلاب‌ها که از اواخر سال ۹۷ در ایران آغاز شده بود، بعد از گذشت بیش از دوماه فروکش کرده است اما هنوز هم احتمال وقوع مجدد سیلاب بر اثر سر ریز شدن برخی سدها در ایران وجود دارد.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

بیشتربخوانید

بیشترین آمار مرگ ایرانیان به خاطر بیماری‌های قلبی و عروقی

براساس آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و تومورها، بیماری‌های دستگاه تنفسی، حوادث غیرعمد و بیماری‌های عفونی مهم‌ترین دلایل مرگ‌های ثبت شده در ایران هستند.

همچنین بر اساس آمار سازمان ثبت احوال، میانگین سنی مردان فوت شده بیش از ۶۳ سال و برای زنان حدود ۶۸ سال است که این الگو تقریبا در سراسر کشور یکسان است.

در بین استان‌های ایران سه استان خوزستان، ایلام و البرز به ترتیب با ۴۵، ۴۸ و ۵۴ درصد بیشترین تعداد مرگ و میرها به علت ایست قلبی را داشته‌اند. به این ترتیب بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین علت مرگ و میر ایرانیان اعلام شده است.

از سوی دیگر بیشترین علت مرگ و میر در کودکان کمتر از پنج سال بیماری‌های عفونی است. آمار مرگ بر اثر بیماری‌های عفونی در استان‌های تهران و قم بیش از سایر استان‌هاست و کمترین میزان مرگ و میر بر اثر بیماری‌های عفونی در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و چهارمحال بختیاری است.

بخشی از مردم بلوچ برای زنده ماندن و برای بدست آوردن نانی بخور و نمير رو به سوختبری آورده اند

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy