چهار بمب‌افکن مدل بی۵۲ متعلق به آمریکا در پایگاه نظامی در قطر فرود آمده‌اند

51
چهار بمب‌افکن مدل بی۵۲ متعلق به آمریکا در پایگاه نظامی در قطر فرود آمده‌اند

چهار بمب‌افکن مدل بی۵۲ متعلق به آمریکا در پایگاه نظامی در قطر فرود آمده‌اند.

این هواپیمای غول‌پیکر که به “ترسناک‌ترین هواپیمای قرن ۲۰” معروف است، در پی افزایش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن به خاورمیانه ارسال شده است.

هفته گذشته نیز ناو هواپیمابر آمریکایی آبراهام لینکلن به خلیج فارس اعزام شد که البته بعدتر مشخص شد این ناو براساس برنامه‌ای از پیش تعیین شده قرار بوده به این منطقه بیاید.

ارتش آمریکا ادعا کرده که دلیل این افزایش نیروی نظامی، احتمال حمله ایران به نیروهای این کشور در خاورمیانه است.ایران چنین ادعایی را رد می‌کند و هدف ایالات متحده از انتشار چنین اخباری را ارائه “اطلاعات قلابی” همانند آنچه که موجب حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ خوانده است.

تنش‌ها بین ایران و آمریکا از سال گذشته پس از آن شدت گرفت که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از توافقنامه هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد و ایران را تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داد.

حضور بمب‌افکن‌های غول‌پیکر بی۵۲ در همسایگی ایران احتمال درگیری نظامی تهران و واشنگتن را بیش از پیش تقویت کرده است.درباره ‘ماشین جنگی نمادین آمریکا ‘ چه می‌دانیم؟

هواپیمای بی۵۲ بیش از ۶۰ سال است که در نیروی هوایی آمریکا استفاده می‌شود، از جنگ ویتنام تا جنگ اول خلیج فارس و افغانستان و عراق. قرار است این جنگنده تا سال ۲۰۴۴ همچنان مورد استفاده قرار بگیرد.

در وصف این پرنده‌های آهنین گفته شده: “هر زمان که ایالات متحده می‌خواهد پیغامی بفرستد، این پرنده‌ها را به پرواز در می‌آورد”.

کاپیتان مک‌کیب، از نیروی هوایی آمریکا می‌گوید: “این هواپیما نماد قدرت آمریکاست و هر جای عالم که با این هواپیما برویم، مردم متوجه حضور آن خواهند شد”.

در زمانه پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین و جنگ سایبری این پرنده فلزی قدیمی که سه سال پس از جنگ جهانی اول ساخته شده همچنان یکی از اهرم‌های ایالات متحده آمریکا است.

کاپیتان رایان الن می‌گوید “در زمان جنگ هنگامی که جنگنده اف۱۶ به کشوری می‌رود، اتفاق مهمی افتاده است. اما وقتی بی۵۲ به آنجا می‌رود، آن موقع دیگر شرایط کاملا تغییر خواهد کرد.”

این هواپیما امکان پرواز با سرعتی در حدود ۱۰۴۷ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع ۱۵۲۴۰ را دارد. یک هواپیمای مسافربری معمولی می‌تواند در حدود ۱۰۶۶۸ ارتفاع بگیرد.

این پرنده با قابلیت دریافت سوخت در آسمان، امکان پرواز طولانی مدت را در آسمان دارد و در دوران جنگ سرد “چتر اتمی” برای ایالات متحده ایجاد کرده بود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy