اعتصاب و درگیری کسبه بازارچه زیوه مرگور با عوامل حکومتی 

25

اعتصاب و درگیری کسبه بازارچه زیوه مرگور با عوامل حکومتی

کسبه بازارچه زیوه مرگور در ارومیه دست به اعتصاب زده و با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. روز پنجشنبه ۱۹اردیبهشت ماه ۹۸ کسبه بازارچه زیوه مرگور در اعتراض به یورش مأموران نیروی انتظامی و اتحادیه تعاونی و دهیار زیوه به این بازارچه دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. آنها در مقابل بخشداری بخش سیلوانا در نزدیکی ارومیه تجمع کرده و با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند.

هیأت اتحادیه تعاونی درصدد بودند که بازاریان را وادار به نصب پلاک‌های اتحادیه تعاونی کنند که با مقاومت بازاریان روبه‌رو شدند. پس از درگیری هیأت اتحادیه تعاونی با بازاریان شهرک زیوه، بازاریان به مدت چندین ساعت در مقابل پاسگاه نیروی انتظامی زیوه تجمع کردند.

نهادهای حکومتی ٤٠٠ مغازه‌دار شهرک زیوه منطقه مرگور ارومیه را تحت فشار قرار داده‌اند تا مغازه‌های خود را واگذار کنند.

بیشتربخوانید

تعداد کارگرانی که در سال گذشته خدمات رفاهی دریافت کرده‌اند حدود ۷۴ درصد کاهش یافته است و از یک میلیون و ۱۷۷ هزار و ۲۷۳ کارگر در سال ۱۳۹۶ به ۳۰۸ هزار و ۷۰۲ کارگر در سال ۹۷ رسیده است. خدمات رفاهی آن گونه که ذیل فصل دوم و در مواد مختلف قانون کار به آن اشاره شده شامل خدمات بهداشتی، تامین مسکن، سرویس ایاب و ذهاب، تشکیل شرکت‌های تعاونی، تدارک امکانات ورزشی، تامین غذای مناسب و خوابگاه، حمام و سرویس‌های بهداشتی و امکان سوادآموزی است. دولت و کارفرمایان مکلف‌اند این امکانات را برای کارگران فراهم کنند. ایرنا خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی با اتکا به داده‌های آماری سازمان تامین اجتماعی نوشته است که سال ۹۷، بالاترین درصد خدمات رفاهی به کارگران در استان خوزستان اختصاص داشته و ۱۲۳ هزار و ۹۵۱ کارگر تسهیلات رفاهی دریافت کرده‌اند. کمترین رقم مربوط به چهارمحال و بختیاری است و در این استان تنها ۹۳ کارگر تسهیلات رفاهی دریافت کرده‌اند. و در شهر تهران ۳۲۰۰ کارگر این تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

تجمع اعتراضی پرستاران شرکتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy