اداره امور دریایی آمریکا نسبت به احتمال حمله ایران هشدار داده است

81
اداره امور دریایی آمریکا نسبت به احتمال حمله ایران هشدار داده است
اداره امور دریایی آمریکا نسبت به احتمال حمله ایران هشدار داده است

اداره امور دریایی آمریکا در بیانیه‌ای نسبت به احتمال حمله ایران و یا گروه‌های نیابتی آن به کشتی‌های تجاری و زیرساخت های نفتی هشدار داده است.

این هشدار روز پنجشنبه برای کشتی‌های تجاری آمریکایی در منطقه صادر شده و تا پنجم نوامبر سال جاری پا بر جا خواهد بود.در حالی این هشدار صادر شده است که در هفته اخیر تنش بین آمریکا و ایران وارد مرحله تازه ای شده است. رسانه‌های آمریکایی از جابه‌جایی موشک کوتاه برد در سواحل خلیج فارس خبر داده بودند و در مقابل نیز آمریکا به ناو هواپیمابر و بمب افکن‌های استراتژیک بی ۵۲ به خلیج فارس اعزام کرده است.

در بیانیه اداره امور دریایی آمریکا تصریح شده است، گزارش‌ها حاکی‌از آن است ایران تدراکات خود را برای انجام عملیات تهاجمی علیه نیروها و منافع ایالات متحده افزایش داده است.

در این بیانیه آمده است: از اوایل ماه مه و پس از تهدید به بستن تنگه هرمز،احتمال این که ایران یا گروه‌های نیابتی آن در منطقه علیه منافع ایالات متحده ویا شرکای آن، از جمله زیرساخت‌های تولید نفت دست به حملاتی بزنند، افزایش یافته است.

اداره امور دریایی آمریکا تاکید کرده است: ایران یا نیروهای نیابتی آن احتمال دارد در پاسخ کشتی‌های تجاری، از جمله تانکرهای نفتکش، و یا کشتی‌های نظامی ایالات متحده را در دریای سرخ، تنگۀباب المندب یا خلیج فارس، هدف قرار دهند.

اوایل هفته جاری مقام‌های آمریکایی خبر دادند که به خاطر دریافت اطلاعاتی در مورد تهدیدهای جدید از سوی ایران، موعد اعزام یک ناو هواپیمابر خود به خلیج فارس را جلو انداخته‌اند .

پیشتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز ۱۵ اردیبهشت اعلام کرد که این کشور ناو آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های بی- ۵۲ را به خلیج فارس اعزام کرده است تا پیامی «روشن و عاری از سوءتفاهم» به ایران داده باشد.

با این حال مقام های آمریکایی جزییات این تهدیدها را بیان نکردند.

شبکه سی‌ان‌ان چهارشنبه به نقل از «چندین مقام آمریکایی که به طور مستقیم در جریان این وضعیت هستند» نوشت که گزارش‌هایی از جابه‌جایی موشک‌های بالیستیک کوتاه‌برد با قایق توسط ایران در خلیج فارس یکی از دلایل تصمیم آمریکا برای تقویت نیروی نظامی‌اش در منطقه است.

این مقامات گفته‌ بودند که مشخص نیست قصد ایران رساندن این موشک‌ها به مواضعی در خشکی است یا قرار است محل پرتاب آنها از روی قایق باشد.

در همین حال، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در مسیر خود به سوی خلیج فارس روز پنج‌شنبه از کانال سوئز عبور کرد.

همچنین گزارش‌های در روز جمعه حاکی از آن بود که بمب‌افکن‌های استراتژیک بی ۵۲ آمریکا در پایگاه هوایی ایالات متحده در قطر به زمین نشستند.

فرماندهی مرکزی آمریکا، سِنتکام، با انتشار تصاویری اعلام کرد که بمب‌افکن‌های نوع «بی ۵۲ اچ استراتوفورترس» شامگاه پنج‌شنبه در پایگاه هوایی العُدید، در نزدیکی دوحه، فرود آمده‌اند و «سایر بمب‌افکن‌ها» نیز روز چهارشنبه در مکانی اعلام‌نشده در «جنوب غربی آسیا» به زمین نشسته‌اند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy