چنانچه تهران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند نباشد، تحریم ها شروع می شود

37
چنانچه تهران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند نباشد، تحریم ها شروع می شود
چنانچه تهران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند نباشد، تحریم ها شروع می شود

فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه چهارشنبه ۸ مه در مصاحبه‌ای تلویزیونی تاکید کرد چنانچه تهران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند نباشد، از سرگیری تحریم‌ها علیه این کشور مطرح خواهد شد.

پارلی با بیان این‌که هیچ چیز بدتر از خروج ایران از توافق هسته‌ای نیست، افزود اروپایی‌ها خواهان ادامه این توافق هستند.

سخنان وزیر فرانسوی ساعاتی پس از آن مطرح می‌شود که حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای که به سفرای کشورهای عضو توافق هسته‌ای (برجام) تسلیم شد، توقف برخی تعهدات خود را در ذیل این توافق اعلام کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است که اقدام ایران یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صورت گرفته است.

سه‌شنبه نیز یک منبع در ریاست‌جمهوری فرانسه هشدار داده بود چنانچه ایران اجرای بخش‌هایی از توافق هسته‌ای را متوقف کند، اروپا مجبور خواهد شد تحریم‌های این کشور را از سر گیرد.

این منبع افزود: «نمی‌خواهیم ایران فردا اقدام‌هایی ناقض توافق هسته‌ای را اعلام کند زیرا ما اروپایی‌ها در این صورت مجبور خواهیم شد تحریم‌ها علیه ایران را از سر گیریم. امیدواریم ایران فردا این تصمیم را نگیرد».

اقدامات ایران

در مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران که توسط حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور به سران کشورهای عضو توافق برجام ابلاغ شده، آمده است: «جمهوری اسلامی ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایتِ محدویت های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی شده و ذخائر آب سنگین نمی‌داند».

شورای عالی امنیت ملی ایران ایران همچنین ضمن تعیین ضرب‌الاجل ۶۰ روزه افزود: «به کشورهای باقی مانده در برجام شصت روز فرصت داده می شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نمایند. چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد. در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شوند، ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله اجرای تعهدات دیگر را متوقف خواهد کرد».

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود، سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و تحریم‌هایی اعمال کرده است.

اما در مقابل دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy