روزماری میتواند تا ۷۵٪ حافظه را افزایش دهد

295
روزماری میتواند تا 75٪ حافظه را افزایش دهد
روزماری میتواند تا 75٪ حافظه را افزایش دهد

دانشمندان گیاهی که با زوال عقل بر اثر پیری میجنگد و حافظه را تا ۷۵٪ افزایش میدهد کشف می‌کنند.

یک تیم دانشمندان نشان داده اند استشمام روزماری میتواند تا ۷۵٪ حافظه را افزایش دهد. این گیاه پزشکی چندین منظوره که در سراسر تاریخ عموما استفاده شده، فواید بیشمار سلامتی را ارائه میکند.

یک حقیقت جالب این است که یونانیها در قدیم در هنگام مطالعه برای امتحانات، غنچه های رزماری را بر موههایشان میگذاشتند.

این گیاه شگفت انگیز برای هزار سال جهت ارتقا حافظه دراز مدت و هوشیاری استفاده شده است. حتی شکسپیر معروف در هاملت فواید خارق العاده رزماری را ذکر کرده است.

تحقیقات هدایت شده در دانشگاه نورث اومبریا در نیوکاسل در سال ۲۰۰۳کشف کردند که استشمام رزماری به «افزایش کارایی کلی کیفیت حافظه و پارامترهای حافظه ثانویه« مرتبط است.

بعد از ده سال این دانشمندان بصورت دانشمندانه توانمندیهای درک شده این گیاه را توضیح دادند.

بطور مثال، وضعیت افرادی را که تمرینات منها و تکالیف پردازش اطلاعات بینایی و دیگر آزمایشات را انجام میدادند را مورد بررسی قرار دادند. آنها حال و وضع شرکت کنندگان با قبل و بعد از در معرض قرار گرفتن استشمام رزماری بررسی کردند و نمونه خونشان را گرفتند. مطالعه رویهم شامل ۶۶ نفر بود،‌و آنها بصورت راندوم در اطاق معطر به رزماری و اطاق دیگری بدون عطر رزماری قرار داده شدند. نتیجه آن حیرت آور بود – بطوریکه بوی رزماری بطور قابل ملاحظه ای حافظه شرکت کنندگان را افزایش داد.

بطور مثال،‌افرادی که در اطاق معطر رزماری قرار داده شده بودند ۶۰-۷۵٪ بهتر رویدادها را برای تکمیل تکالیف به یادآوردند و همچنین یادآوریشان از اشیا بسیار بهتر از دیگر شرکت کنندگان بود.

به علاوه، آزمایش خونها نشان داد که خون شرکت کنندگانی که در اطاق معطر به رزماری بودند سطح سینئول ۱٫۸ بود، که یک جز فعال در رزماری است. این بدان معناست که این جز به داخل جریان خون جذب شده بود،‌ و هر چه سطح آن بالاتر بود نتایج بهتر بود.

دکتر مارک موس،‌که تحقیقات را هدایت میکرد مطرح کرد:‌این جز در رزماری بود ولی قبلا جذب آن به داخل پلاسمای جریان خون نشان داده نشده بود.

بنابراین به نظر ما رایحه بعنوان یک داروی درمانی عمل میکند تا تاثیرات دیگر ناشی از خواص حسی بیشتر این رایحه. همچنین اعتقاد بر این است که مواد شیمیایی مستقیما عصب بویایی در بینی را تحریک میکند که میتواند روی عملکرد مغز تاثیر داشته باشد. بر اثر کارنوزیک اسید (موجود در عضلات) و محتوای رزمارین اسید که آزادانه با صدمات رادیکال میجنگد و از بتا آمیلویدی که از نقصان عصبی در هیپکامپس که رشد سلویهای سرطانی را تولید میکند، و همچنین از آلزایمر جلوگیری میکند.

رزماری بطور غیرمنتظره ای سلامت مغز را پشتیبانی میکند. یک محقق دیگر،‌جیما مککریدی، چنین تفسیر کرد:‌ «ماآگاهانه تکالیف خیلی زیادی برایشان قرار دادیم، بنابراین کسانیکه در یک آن تکالیف چندگانه انجام میدهند میتوانند با استشمام روغن رزماری بهتر عمل کنند.» و همچنین ربطی بین وضعیت خلق و خوی شرکت کنندگان و حافظه وجود نداشت.

این حاکی از این است که عملکرد تحت تاثیر نتیجه تغییرات در هوشیاری یا انگیختن نبود. دکتر ماس هیجان زده و خوش بین از تلویحات واقعی مطالعه گفت:‌ »ما روی دورنمای حافظه متمرکز هستیم که شامل توانمندی به یاد آوردن رویدادهای که در آینده رخ میدهند و به یاد آوردن تکمیل کارها در زمانهای مشخص میباشیم.

« این برای عملکرد روزمره خیلی مهم است‌،‌بطور مثال وقتی یک نفر نیاز دارد به یاد بیآورد که کارت تولدی را پست کند یا دارویش را در زمان مشخصی استفاده کند.گیاهان خیلی ارگانیزمهای پیچیده ای هستند و شامل بسیاری اجزای مختلف فعال هستند و این گیاه به گیاه متفاوت است و حتی در یک گیاه در طول روز متفاوت است. تجمع دانش در رابطه با تاثیرات احتمالی عطر گیاهان و نتایج حاصله از آن میتواند بطور فعال به شناسایی بهترین ترکیبها برای ارتقای تاثیرات مشخص راه ببرد.

علاوه بر آن دکتر آلن هرش،‌مدیر موسسه تحقیقات و درمانی بویایی و ذائقه در شیکاگو کسی که جزء این تیم متخصصین بود موافق و مدعی است که یافته های این مطالعه دورنمای دیگری را برای اکتشافات تاثیرات فوق العاده این گیاه طبیعی باز میکند تا چگونه رزماری را استفاده کنیم.

متخصصین مدعی هستند برای اینکه از فواید رزماری لذت ببریم باید چند قطره از روغن آنرا با یک افشاننده بپاشید، یا اینکه میتوانید با قرار دادن این گیاه روی میز کار یا جایی در خانه قرار دهید. برای تیز نگه داشتن مغزتان در تمام زمانها،‌میتوانید یک قطره از روغن رزماری را در یک قاشق چایخوری با روغن نارگیل قاطی کرده و آنرا در یک ظرف کوچک در کیفتان حمل کنید. بعد یک ذره از آنرا به مچ دستهایتان بمالید.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy