گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

28
گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت
گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

از روز شنبه ۷ اردیبهشت تا روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در گوشه و کنار شهرهای ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، و موج گسترده ای از بازداشتهای خودسرانه، قتل، صدور احکام حبس و اذیت و آزار زندانیان بودیم.

اعدام

در هفته ای که گذشت دست‌کم ۱۲ زندانی در در زندان‌های مختلف ایران به دار آویخته شدند.

صبح روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه یک زندانی بلوچ به نام کمال شه بخش اهل روستای حاجی آباد از توابع زاهدان به اتهام حمل و فروش مواد مخدر در زندان کرمان به دار آویخته شد. کمال شه بخش مدت ۶ سال در زندان کرمان محبوس بود.

صبح روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه دست‌کم یک زندانی در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شد.

این زندانی با نام فامیلی ابراهیمی حدود ۲۱ سال سن داشت که به اتهام قتل به قصاص نفس محکوم شده بود.

همزمان دو زندانی به نام‌های دورهان حیدری و میرهان هزروشاه قاسمی اهل سیستان و بلوچستان به اتهام قتل در زندان مرکزی شیراز اعدام شدند. این دو زندانی در تاریخ ۱۸ فروردین ماه از زندان مرکزی اصفهان جهت اجرای حکم اعدام به زندان مرکزی شیراز منتقل شده بودند.

صبح روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ماه دو زندانی به نام‌های کاوه و حبیب به اتهام تجاوز به عنف در زندان مرکزی شیراز اعدام شدند.

روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ماه حکم اعدام یک زندانی به اتهام مربوط به مواد مخدر در زندان کرمان به اجرا درآمد. این زندانی به نام محمد بامری دانشجوی ۲۴ ساله و اهل شهرستان دلگان بود که مدت ۵ سال در زندان کرمان محبوس بود. وی پیش از دستگیری دانشجو بود و به دلیل فقر و تنگدستی و برای تأمین هزینه تحصیل خود به کار مواد مخدر روی آورده بود.

سحرگاه روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ماه حکم اعدام یک شهروند کرد به نام احمد ایرانی در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد. احمد ایرانی اهل شهرستان مریوان در سال ۸۸ طی یک نزاع دسته‌جمعی مرتکب قتل شده بود. وی از سال ۹۰ به اتهام قتل ، به قصاص نفس محکوم شده بود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy