موشک های ساخت ایران در دست گروههای افراطی اسلامگرا

58
موشک های ساخت ایران در دست گروههای افراطی اسلامگرا
موشک های ساخت ایران در دست گروههای افراطی اسلامگرا

شبه‌نظامیان طرفدار دولت اسلامگرای «الوفاق» در طرابلس لیبی روز یکشنبه ۵ ماه مه ۲۰۱۹ عکس هایی را از میدان‌های نبرد در طرابلس را منتشر کردند که در آن موشک‌های ساخت ایران که به دست گروههای افراطی اسلامگرا رسیده را نشان می‌دهد. این گروههای که بیشتر فرماندهان آنها پیشتر اعضای القاعده بودند پس از سقوز حکومت معمر القذافی به لیبی آمده و گروههای شبه نظامی را تشکیل دادند. گروههای مذکور که اکنون از دولت اسلامگرای لیبی الوفاق حمایت می‌کنند با ارتش ملی لیبی به رهبری ژنرال خلیفه حفتر در حال نبرد هستند.

کارشناسان نظامی لیبی می‌گویند این نوع موشک‌ها پیش از این در زرادخانه نظامی لیبی یا سلاح‌های شبه نظامیان مسلح دیده نشده بود. سئوالی که اینجا مطرح می‌شود این موشک‌ها که از نوع «M-302» ساخت ایران چگونه به لیبی رسیده است و رابطه میان ایران و گروه‌های اسلتمگرای افراطی در لیبی بر چه اساسی است؟این اولین بار است که این نوع موشک که سکوهای پرتاب آنها بر خودروهای فورویل، نصب شده است در میدان‌های جنگ در لیبی رصد شده است.این تصاویر را یکی از صفحات فیس بوک وابسته به گروه موسوم به «انقلابیون تاجورا» که از حکومت الوفاق لیبی حمایت می‌کند را منتشر کرده است. ناشران این تصاویر می‌گویند دست کم ۲۰ هزار موشک از نوع «M-302» را در دست دارند.

اشرف زنتون یکی از فرماندهان گروههای افراطی اسلامی مسلح در لیبی روز جمعه، با انتشار این تصاویر گفت:«بحمدالله ما ۲۰ هزار موشک از این نوع در دست داریم».

موشک نوع (M-302) که برد آن تا بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر می‌رسد ساخت ایران است که پیشتر ایران به صورت قاچاق در اختیار شبه نظامیان حوثی قرار داده است. اکنون پس از حوثی‌ها این موشک‌ها به دست اسلامگرایان تندرو در لیبی رسیده است.

کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا، اسرائیل و اغلب کشورهای عربی از انتشار این موشک‌ها در میان گروههتای تروریستی مانند شبه نظامیان مسلح لیبی یا حوثی‌ها و ح.ی الله و حماس ابراز نگرانی می کنند این کشورها می گویند با رسیدنه این موشک‌ها به دست گروههای تروریستی ثبات منطقه و امنیت منطقه و جهان مورد تهدید قرار می گیرد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy