صنعت دور زدن تحریم‌ها چه اندازه برای ایران کارآیی دارد؟

59
صنعت دور زدن تحریم‌ها چه اندازه برای ایران کارآیی دارد؟
صنعت دور زدن تحریم‌ها چه اندازه برای ایران کارآیی دارد؟

در پی لغو معافیت موقت ۸کشور خریدار نفت ایران و بسته شدن روزبه‌روز همهٔ شکافها و روزنه‌ها در دیوار قطور تحریم‌ها، وضعیت اقتصادی کشور هم روزبه‌روز به وخامت بیشتری می‌انجامد.

آخرین گزارشها از جمله از صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است نرخ رشد اقتصادی از منهای ۶در صد هم گذشته است، بنا‌ به آمارهای، تورم در فروردین امسال نسبت به تورم ماه گذشته ۳۰درصد و تورم نقطه به نقطه به ۵۰درصد رسیده، اعداد و ارقامی که بسیار کمتر از چیزی است که مردم به‌طور واقعی با آن روبه‌رو هستند. کما این‌که برخی منابع حکومتی نرخ تورم را به‌ویژه در مورد کالاهای اساسی و خوراکی تا ۴۰۰درصد ارزیابی می‌کنند. اما در همین حال خامنه‌ای و روحانی و سایرین ادعاهای دیگری می‌کنند و مدعی هستند که کنترل اوضاع را به دست دارند.

واقعیت چیست؟

رژیم چه راه‌کاری برای مقابله با تحریم‌ها دارد؟

تناقض حرف و عمل رژیم

خامنه‌ای مدعی بود این تحریم‌ها به نفع اش است و تاثیری ندارد و ما به هر میزان که نفت نیاز باشد می‌توانیم صادر کنیم و نکات دیگری از همین قبیل.

روحانی و ظریف هم ادعاهای مشابهی کردند. ظریف گفت ما دکترای دور زدن تحریمها را داریم.

طبعا این‌گونه اظهارنظر کردن برای روحیه دادن به عناصر وحشت‌زده رژیم است. اما ورای این سخنان تبلیغاتی باید پرسید اگه تحریمها به نفع نظام است پس این همه داد و قال بر سر همدیگر و این همه حملات باندی به یکدیگر برای چیست؟

این همه فریاد و فغانی که از مجلس ارتجاع یا از نمایشهای جمعه و از هر گوشهٔ درباره تحریم‌ها بلند است برای چیست؟

چگونه است که وقتی رژیم از تأمین نیازهای اولیه اقشار مختلف خودداری می‌کند، بلافاصله آنرا به حساب تحریم‌های ظالمانه می‌گذارد، اما اکنون حرف خامنه‌ای این است که «تحریم‌ها در نهایت به نفع کشور است».

واقعیت این است که این حرفها بیانگر درماندگی در مقابله با تحریم‌هاست. واقعیتی که آمار و ارقام هم همین را نشان می‌دهد.

واقعیت این است که تا همین نقطه یک میلیون بشکه نفت از صادرات روزانه کم شده و با لغو معافیت تحریم‌های هشت کشور خریدار نفت، پیش‌بینی می‌شود که نیم میلیون بشکه دیگر هم از صادرات کنونی نفت در آینده نزدیک کم شود. و در آینده درازمدت این شیب پیوسته نزولی خواهد بود.

واقعیت این است که برایان هوک مسؤل ویژه وزارت‌خارجه آمریکا در امور ایران یک بار دیگر تأکید کرد هدف ما به صفر رساندن صادرات نفت ایران است تا از سیاست‌های تروریستی و سرکوبگرانه خود دست بردارد.

صنعت دور زدن تحریم‌ها چه اندازه کارآیی دارد؟

راهکارهایی که رژیم برای فروش نفت به کار می‌برد، شناخته شده‌اند.

این راه‌کارها اساساً در قاچاق و حراج نفت و تخفیفهای کلان استوار است. کما این‌که فریدون مجلسی گفت تحریم نفت ایران تهدید گران شدن نفت جهانی را ندارد زیرا خودمان آن‌قدر ارزان فروشی می‌کنیم که قیمت پایین می‌ماند!

اما با این‌همه هم‌چنان که آمریکا اعلام کرد بسیاری از این شیوه‌ها کشف و مسدود شده و راه‌کارهای دیگر هم به همین ترتیب چشم‌انداز پایداری ندارد. به‌عنوان نمونه:

ایران از پرچم کشورهای دیگر برای نفتکشهای خود استفاده می‌کند که این امکان هم ممنوع شد. پیش از این پاناما و پس از آن کشور مالت که به‌طور سنتی اغلب نفت کش‌ها در این دو کشور به ثبت می‌رسند اعلام کردند که ثبت نفتکشهای ایران را ابطال می‌کنند.

ایران همچنین از شیوه کشتی به کشتی و شیوهٔ سواپ هم استفاده می‌کند اما این راه‌کار گرچه به‌علت قیمت تقریباً مجانی آن برای خریداران جذاب و وسوسه انگیز است اما اکثر خریداران حاضر به پذیرش پرداخت جریمه‌های سنگین نقض تحریمها نمی‌شوند. و به هر حال این راه‌کارها زمان استفاده محدودی داشته و دیر یا زود مسدود می‌شوند.

آیا افزایش قیمت نفت به‌علت غیبت ایران در بازار نفت آمریکا را ناگزیر از کوتاه‌آمدن نخواهد کرد؟

اعطای معافیت ۶ماهه، برای ۸کشور خریدار نفت ایران اساساً به این منظور بود که جلوی شوک وارد آوردن به بازار نفت را بگیرد و خریداران فرصت کافی برای جایگزینی نفت ایران را داشته باشند و بازار هم بتواند خلأ ناشی از کاهش صادرات نفت ایران را به مرور زمان تأمین کند. به‌نظر می‌رسد این هدف به دست آمده است. عربستان، امارات و روسیه هر کدام به میزانی تولید خود را افزایش دادند.

اکنون خبرگزاریهای حکومتی انتخاب و ایسنا گزارش می‌دهند عراق هم تولید نفت خودش را ۹درصد افزایش داده است.

نفس اعلام این خبر آنهم از سوی کشوری که ایران آنرا شکارگاه اختصاصی خود تلقی می‌کرد، بیانگر واقعیت تعادل‌قوای کنونی است.

علاوه بر اینها گفته می‌شود که میزان مازاد عرضه در بازار نفت، دو برابر تولید نفت ایران است. و فعلاً بازار با کمبود عرضه مواجه نیست. بنابراین از این زاویه هم آبی برای ایران گرم نخواهد شد و دیوار قطور تحریم‌ها شکافی برنخواهد داشت.

نقشه‌مسیر رژیم ایران چیست؟

صحبت از نقشه‌مسیر برای رژیمی که به‌قول خودشان در دهانه آتشفشان ایستاده و هر روز از این‌که هنوز سرنگون نشده است ابراز خوشحالی می‌کند، امر زائدی است!

کما این‌که قالیباف با اشاره به تحریم‌های فزاینده پرسیده بود چه نقشه راهی دارید؟ زید آبادی از باند روحانی گفته بود «تصمیم تازه‌یی در کشور گرفته نمی‌شود زیرا تصمیم تازه به‌معنای قدرت انعطاف و انطباق است» اما اگر ناگزیر بایستی از چیری به نام خط رژیم ایران حرف زد و کش دادن و دفع‌الوقت است تا معلوم نیست از کجا فرجی حاصل شود.

به همین علت باید گفت فی الواقع رژیم ایران هیچ راهی ندارد. کما این‌که کارشناسان رژیم هم هر کدام با بیان خاص خود نسبت به درهٔ هولناکی که در سال ۹۸به‌لحاظ اقتصادی در مقابل دهان گشوده است، هشدار می‌دهند و راه چاره می‌جویند. کما این‌که خامنه‌ای از مدتها قبل نسبت به سال ۹۸و خطر مهیبی که در این مسیر در کمین است هشدار داد.

و این تازه در شرایطی بود که:

نه سپاه در لیست رفته بود

نه آخرین شکاف در تحریم نفتی بسته شده بود

نه کلان ضربه‌های ناشی از این تحولات دگرگون کننده رأس سپاه و سرکردهٔ کل آنرا به زیر انداخته بود

و نه خبری از سیل که ۲۵استان کشور را در نوردیده در میان بود.

کاملا روشن است که بحران اقتصادی تبدیل به بحران امنیتی شده است و رژیم را از درون به میزان زیادی متلاشی کرده است.

حرف قاسم سلیمانی که سپاه و انقلاب (که منظور کلیت نظام است) در برهه خطیری قرار دارند اعتراف صریحی به این واقعیت است.

همبستگی مناسبتها برای تغییر بزرگ، روز معلم گرامی باد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy