ماکرون و ماتارلا پانصدمین سالگرد درگذشت داوینچی را گرامی داشتند

17
ماکرون و ماتارلا پانصدمین سالگرد درگذشت داوینچی را گرامی داشتند
ماکرون و ماتارلا پانصدمین سالگرد درگذشت داوینچی را گرامی داشتند

مجموعه سلطنتی بریتانیا از دومین پرتره (طرح از چهره) لئوناردو داوینچی هنرمند و دانشمند سرشناس ایتالیایی همزمان با پانصدمین سالگرد مرگ او، پرده‌برداری کرد. این پرتره قرار است در لندن به نمایش عمومی گذاشته شود.

این طرح، چهره مردی ریش‌دار را نشان می‌دهند و اخیرا مشخص شده است، داوینچی است. کارشناسان می‌گویند، تصور می‌شود که این طرح در سال‌های پایانی زندگی این نقاش شهیر احتمالا در سال‌ ۱۵۱۷ یا ۱۵۱۸ کشیده شده باشد. داوینچی در ۲ مه ۱۵۱۹ در ۶۷ سالگی در شهر آمبواز فرانسه درگذشت.

برخی بر این باورند که این طرح احتمالا توسط یکی از دستیاران داوینچی کشیده شده باشد.

تصویر دیگری از چهره داوینچی باقی مانده که توسط فرانچسکو ملزی شاگرد این هنرمند در همان سال‌ها کشیده شده است.مارتین کلایتون رئیس بخش نقاشی و چاپ مجموعه سلطنتی این طرح را شناسایی کرده است. آقای کلایتون می‌گوید: «در این طرح، او حدودا ۶۵ ساله است و کمی اندوهگین به نظر می‌رسد.»

در این طرح بینی او صاف و ظریف کشیده شده است و خط ریشش تا گونه و گوش او بالا رفته و حلقه‌ای از سبیل در گوشه دهان او به سمت پایین رها شده است. همچنین موهای موج دار او به مانند طرح شاگرد داوینجی از چهره استادش است.

آقای کلایتون همچنین تاکید می‌کند که لئوناردو به‌خاطر ریش مرتب و پرپشتش در آن زمان که تعداد کمی از مردان ریش داشتند، معروف بود. هرچند که گذاشتن ریش در آن زمان به‌سرعت در حال گسترش بود.

ماکرون و ماتارلا پانصدمین سالگرد درگذشت داوینچی را گرامی داشتند

فرانسه و ایتالیا به‌مناسبت پانصدمین سالگرد درگذشت این هنرمند عصر رنسانس مراسم مشترکی را با حضور امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا برگزار کردند و بر سر قبر او حاضر شدند. داوینچی در کلیسای سنت هابرت در شهر آمبوز در بخش مرکزی فرانسه دفن شده است.نقاشی مونالیزا معروف ترین اثر لئوناردو داوینچی، نقاش عصر رنسانس محسوب می شود. تابلو شام آخر هم از دیگر آثار مشهور وی شناخته می‌شود. داوینچی علاوه بر نقاشی در حوزه‌های دیگری مانند مجسمه‌سازی، معماری، ریاضی، اختراعات، آناتومی، زمین‌شناسی نیز فعالیت داشت.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy