رژیم ایران در پنج محور خطر به شمار می‌رود و ما با آن مقابله خواهیم کرد

43
رژیم ایران در پنج محور خطر به شمار می‌رود و ما با آن مقابله خواهیم کرد
رژیم ایران در پنج محور خطر به شمار می‌رود و ما با آن مقابله خواهیم کرد

معاون وزیر دفاع آمریکا: رژیم ایران در پنج محور خطر به شمار می‌رود و ما با آن مقابله خواهیم کرد

مایکل پاتریک مولرُی، معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا ، در نشستی در اندیشکده «مرکز امنیت آمریکایی جدید» تهدیدات رژیم ایران علیه منافع آمریکا، اسراییل و دیگر متحدانش را به ۵ محور تقسیم کرد.

مولرُی با اشاره به اینکه «رژیم ایران در تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی است» گفت: «ما برای جلوگیری از تحقق این موضوع برنامه‌هایی داریم و رئیس‌جمهور هم به صراحت گفته که اجازه چنین کاری را نخواهد داد».

«تهدیدات رژیم ایران برای امنیت دریانوردی و آبراهه‌های بین‌المللی» دومین تهدیدی است که منافع آمریکا و متحدانش را به خطر می‌اندازد. او به «تنگه هرمز» و «باب المندب» اشاره کرد و گفت: «بخش قابل توجهی از تجارت انرژی و کالاهای تجاری ما از طریق همین تنگه‌ها است. البته که ما برای آنکه این مسیرهای تجاری باز بمانند، طرح‌‎هایی داریم».

حمایت رژیم ایران از «نیروهای نیابتی و سازمان‌های تروریستی از قبیل حزب‌الله لبنان، الحوثی‌ها و الحشد الشعبی عراق» سومین تهدید علیه منافع آمریکا در منطقه است. او اظهار داشت که رهبران القاعده در ایران حضور دارند و این کشور از آنها میزبانی می‌کند.

برنامه موشک‌های بالستیک و تسلیحات پیشرفته رژیم ایران مایه نگرانی و تهدید چهارم آمریکا، اسراییل و دیگر متحدان واشنگتن در منطقه است.

«تهدید حملات سایبری رژیم ایران» پنجمین تهدید این کشور علیه منافع امنیت ملی آمریکا است.

مولرُی گفت که آمریکا و متحدان این کشور برای مقابله با تهدیدات رژیم ایران توانمندی‌های نظامی لازم را در اختیار دارند.

به گفته او واشنگتن به دنبال یک ائتلاف کامل در همه ابعاد شامل بُعد اقتصادی، انرژی، سیاسی و امنیتی است تا «به همه چالش‌های بسیاری که وجود دارد، پرداخته شود». «این یک ائتلاف برای مقابله با رژیم ایران نیست بلکه ائتلافی برای دفاع از خودمان است، اکنون (رژیم ایران) تهدید است اما امکان تغییر این تهدید در آینده وجود دارد».

مولرُی با تاکید بر اینکه هدف از ایجاد «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» استقرار «ناتوی عربی» نیست، افزود: «هیچ قصدی برای تبدیل این ائتلاف به وضعیت “ماده ۵” (بند دفاع جمعی پیمان ناتو) وجود ندارد بلکه در تلاش برای همکاری با شرکا و شورای همکاری خلیج فارس به اضافه ۲ کشور (مصر و اردن) هستیم تا آنها را برای دفاع کردن از خودشان و با ثبات سازی منطقه کاراتر کنیم».

برایان هوک، برای شرح سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در قبال تهران، به شورای امنیت ملل می‌رود

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy