پایه‌‌های باقی مانده‌ از پل هزار ساله کشکان در معرض خطر ریزش قرار دارند

24
پایه‌‌های باقی مانده‌ از پل هزار ساله کشکان در معرض خطر ریزش قرار دارند
پایه‌‌های باقی مانده‌ از پل هزار ساله کشکان در معرض خطر ریزش قرار دارند

پایه‌‌های باقی مانده‌ از پل هزار ساله کشکان در معرض خطر ریزش قرار دارند.

سیل در استان لرستان موجب شسته‌شدن و از بین رفتن بخشی از پایه‌ها شده و این پل را که به گفته برخی کارشناسان یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های آبی جهان پس از اهرام ثلاثه مصر به‌شمار می‌رود، در معرض تخریب کامل قرار داده است.پل تاریخی کشکان یکی از آثار باستانی ثبت‌شده در فهرست آثار ملی کشور و فهرست موقت یونسکوست.

براساس نوشته‌های کتیبه این پل، تاریخ ساخت آن به دوره حکومت «آل حسنویه» در قرن چهارم قمری می‌رسد. در زمان «بدر بن حسنویه» و سال ۳۸۹ قمری ساخت این پل آغاز شد و به مدت ۱۰ سال طول کشید، در کنار این پل بقایای سه پل دیگر از دوره‌های گذشته به جا مانده که مشخصات پل‌های ساسانی را دارند و احتمالاً متعلق به همان دوره‌اند.

این پل در بخش چگنی بر روی رودخانه‌ای با همین نام ساخته شده که راه باستانی شهر شاپورخواست (مرکز استان در آن زمان) را به مناطق غرب استان لرستان و کرمانشاه متصل می‌کرده است.

پیش از وقوع سیل در لرستان، طاقی که در دوره‌ قاجاریه ساخته و به پل کشکان الحاق شده بود، به دلیل جمع‌آوری یک سازه حفاظتی از زیر آن، فرو رویخته بود.

پس از بارش باران‌های سیلابی و درگیر شدن نقاط مختلف استان لرستان با سیلاب، ششم فروردین امسال یکی از پایه‌ستون‌های هزار ساله‌ «مادر پل‌های ایران» با طغیان رودخانه «کشکان» فرو ریخت و به مرور آب آسیب‌های جدی به کناره‌های پل وارد کرد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy