تمدید نشدن معافیت خریداری نفت از ایران، باعث افزایش قیمت جهانی نفت نخواهد شد

17
تمدید نشدن معافیت خریداری نفت از ایران، باعث افزایش قیمت جهانی نفت نخواهد شد
تمدید نشدن معافیت خریداری نفت از ایران، باعث افزایش قیمت جهانی نفت نخواهد شد

«لری کادلو» مشاور اقتصادی کاخ سفید معتقد است که تمدید نشدن معافیت خریداری نفت از ایران، باعث افزایش قیمت جهانی نفت نخواهد شد. به گزارش خبرگزاری رویترز آقای کادلو روز سه شنبه ۳ اردیبهشت گفت: تاثیر ملموسی نمی‌بینم. جهان لبریز از عرضه نفت است.

کاخ سفید روز دوشنبه ۲ در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفته که دیگر معافیت از مجازات بابت خرید نفت از ایران را که ماه مه تمام می‌شود، تمدید نکند. این تمهیدات برای این است که صادرات نفت ایران به صفر رسانده شود و اصلی‌ترین درآمد رژیم از آن گرفته شود.»

در این بیانیه آمده بود که آمریکا با عربستان و امارات متحده عربی برای تامین نیاز نفتی کشورها توافق کرده است.

تصمیم جدید کاخ سفید برای صفر کردن صادرات نفتی ایران

کاخ سفید روز دوشنبه دوم اردیبهشت، با صدور بیانیه‌ای از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای تمدید نکردن معافیت خرید نفت از جمهوری اسلامی برای دیگر کشورها خبر داد و اعلام کرد آمریکا با عربستان و امارات متحده عربی برای تامین نیاز نفتی کشورها توافق کرده است.در بیانیه کاخ سفید تاکید شد: «دولت پرزیدنت ترامپ و متحدان ما مصمم به حفظ و گسترش کمپین فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران هستند تا رفتار بی‌ثبات کننده ایران که تهدیدی برای ایالات متحده و متحدان و شرکای ما و خاورمیانه است.»

از زمان خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها توسط پرزیدنت ترامپ، آمریکا به حدود هشت کشور اجازه‌های ۱۸۰ روزه برای خرید نفت و میعانات گازی داده بود تا در این مدت منبع دیگری به جای جمهوری اسلامی جایگزین کنند. این معافیت روز دوم مه به پایان می‌رسد.

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ۱۴ آبان ماه همزمان با بازگشت همه تحریم‌های ایران گفته بود که هشت کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان از تحریمهای نفت و گاز ایران معاف شدند.

اواخر بهمن ماه گذشته اما برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داده بود که سه کشور از هشت کشوری که از ایالات متحده برای خرید نفت ایران معافیت گرفته بودند، خرید نفت خود را در حال حاضر به صفر رسانده‌اند.

پیش از آن نیز،‌ برایان هوک در ۲۲ دی در نشستی در امارات هشدار داده بود که آمریکا معافیت از تحریم خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند.

تلاش رژیم ایران برای پیدا کردن هر گونه خریداری به بازار شکست خورد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy