ایرانی ها چند روز باید کار کنند تا بتوانند یک دستگاه آیفون بخرند؟

41
ایرانی ها چند روز باید کار کنند تا بتوانند یک دستگاه آیفون بخرند؟
ایرانی ها چند روز باید کار کنند تا بتوانند یک دستگاه آیفون بخرند؟

به احتمال زیاد با تلفن همراه خود در حال خواندن این مطلب هستید. تلفن‌های همراه خود را به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی تک‌تک افراد تبدیل کرده‌اند. در دنیای فعلی کمتر کسی است که یک تلفن همراه هوشمند در اختیار نداشته باشد و در این میان شرکت اپل با عرضه تلفن همراه آیفون توانست محصول خود را به نماد تلفن‌های همراه مبدل کند. سالانه میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به طور میانگین ۱۰۰۰ دلار از دارایی خود را صرف خرید یک دستگاه آیفون می‌کنند.

یک شرکت مالی وابسته به یکی از بانک‌های سوئیس تحقیقی انجام داده تا مشخص شود، افراد در سرتاسر جهان درآمد چند روز کاری خود باید ذخیره کنند، تا بتوانند یک آیفون بخرند. شرکت UBS Group سوئیس با در نظر گرفتن این نکته که اپل در نقاط مختلف جهان، شرایط ویژه‌ای مانند تخفیف‌های متعدد در نظر می‌گیرد، نرخ متوسط یک آیفون را ۱۰۰۰ دلار در نظر گرفته است. برای محاسبه روزهایی که فرد باید پول خود را ذخیره کند تا بتواند هزینه خرید یک آیفون را تامین کند، نیز هر روز را ۸ ساعت کاری در نظر گرفته است.

با در نظر گرفتن دو نکته فوق و با احتساب دستمزدها برای هر ساعت کار در شهرهای مختلف، این شرکت به این نتیجه رسیده که سوئیسی‌ها با حقوق سه روز خود می‌توانند یک آیفون بخرند. اهالی زوریخ تنها با ۳۸٫۲ ساعت کار، یعنی حدود ۳ روز و نیم، صاحب یک آیفون می‌شوند. با هم نگاهی به فهرست شهروندان شهرهایی که به راحتی می‌توانند آیفون بخرند، بیاندازیم.

زوریخ – سوئیس – ۳۸٫۲ ساعت

ژنو – سوئیس – ۴۷٫۵ ساعت

لس‌آنجلس – آمریکا – ۵۰٫۶ ساعت

میامی – آمریکا – ۵۲٫۳ ساعت

نیکوزیا – قبرس – ۵۴ ساعت

نیویورک – آمریکا – ۵۴٫۱ ساعت

شیکاگو – آمریکا – ۵۵ ساعت

تورنتو – کانادا – ۶۳٫۵ ساعت

مونترال – کانادا – ۶۳٫۷ ساعت

لوکزامبورگ ۶۴٫۵ ساعت

در سوی مقابل شهرهایی هستند که افراد ساکن آنها برای داشتن یک آیفون، باید حقوق ماه‌ها کار و زحمت خود را صرف این کار کنند. برای نمونه شهروندان قاهره، پایتخت مصر، باید ۱۰۶۶ ساعت کار کنند تا معادل هزینه خرید یک آیفون حقوق دریافت کنند. نگاهی به فهرست ۱۰ شهری که در انتهای فهرست UBS Group قرار گرفته‌اند، بیاندازیم.

قاهره – مصر – ۱۰۶۶٫۲ ساعت

بمبئی- هند – ۹۱۷٫۸ ساعت

دهلی نو – هند – ۸۰۴٫۲ ساعت

کیف – اوکراین – ۷۰۸٫۶ ساعت

جاکارتا – اندونزی – ۶۵۱٫۶ ساعت

مکزیکوسیتی – مکزیک – ۶۳۷٫۵ ساعت

نایروبی – کنیا – ۵۷۷٫۷ ساعت

استانبول – ترکیه – ۵۶۷٫۷ ساعت

لاگوس – نیجریه – ۵۰۸ ساعت

بوئنوس آیرس – آرژانتین – ۴۷۰٫۱ ساعت

در ایران حداقل مزد روزانه کارگران برای سال شمسی جاری (۱۳۹۸) براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۵۰۵٫۶۲۷ ریال در نظر گرفته شده است. اگر این مبلغ بر ۸ ساعت کار تقسیم شود، حداقل مزد کارگران برای هر ساعت ۶۳٫۲۰۳ ریال خواهد بود. با فرض میانگین قیمت ۱۳۰٫۰۰۰ ریال برای یک دلار، یک کارگر ایرانی باید ۲٫۰۹۰ ساعت باید کار کند، تا هزینه خرید یک آیفون را تهیه کند. ۲٫۰۹۰ ساعت، معادل ۲۶۱٫۲ روز کاری است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy