برایان هوک، در مورد نادیده گرفتن تحریم های علیه جمهوری اسلامی هشدار داد

19
برایان هوک، در مورد نادیده گرفتن تحریم های علیه جمهوری اسلامی هشدار داد
برایان هوک، در مورد نادیده گرفتن تحریم های علیه جمهوری اسلامی هشدار داد

همزمان با افزایش نسبی بهای نفت خام در بازارهای جهانی، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مورد نادیده گرفتن تحریم های آن کشور علیه جمهوری اسلامی هشدار داده است.

آقای هوک هشدار داده است که کشورهای دیگر در صورت نقض تحریم جمهوری اسلامی، ارتباط مالی و تجاری خود با آمریکا را به مخاطره می‌اندازند.

آقای هوک در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی العربیه، متعلق به عربستان سعودی خطاب به طرف‌های تجاری احتمالی ایران گفته است: “شما یا می‌توانید با آمریکا کار کنید، یا با ایران، اما نمی‌توانید با هر دو طرف همزمان کار کنید.”

در عین حال و در واکنش به اعلام تصمیم ایالات متحده در عدم اعطای معافیت از تحریم نفتی جمهوری اسلامی ایران، در آغاز معاملات بازارهای نفتی در روز سه‌شنبه، ٣ اردیبهشت (٢٣ مه)، روند افزایش بهای نفت خام ادامه یافت و به بالاترین میزان در سال جاری رسید. در عین حال، انتظار قطع یا کاهش قابل توجه صادرات نفت ایران و کاهش تدریجی واردات توسط برخی از کشورهای واردکننده تاثیر این تصمیم را تعدیل کرده است.

تا پیش از خروج ایالات متحده از برجام در ماه مه سال گذشته و اعلام تحریم نفتی جمهوری اسلامی در ماه نوامبر، صادارا نفت ایران به بالای دو میلیون و پانصد هزار بشکه بالغ می‌شد که در ماه‌های اخیر به حدود یک میلیون بشکه کاهش یافته بود.

مقامات آمریکایی ابراز اطمینان کرده‌اند که سایر صادرکنندگان نفت خام به سادگی کمبود ناشی از قطع صادرات نفت ایران را جبران خواهند کرد. روز گذشته، منابع نفتی گفتند که عربستان سعودی امکان افزایش تولید برای “تثبیت” بهای نفت در بازار را دارد و خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مقام نفتی عراقی، که از او نام نبرد، گفت که این کشور نیز قادر به افزایش تولید است. پس از عربستان سعودی، از لحاظ میزان تولید نفت در اوپک عراق در حال حاضر در رده دوم قرار دارد.

در عین حال، انتظار می‌رود آمریکا با ادامه صادرات برق و گاز ایران به عراق موافقت کند.قرار است کشورهای عضو اوپک و چند کشور غیرعضو که در چند سال اخیر برای تثبیت بهای نفت همکاری داشته‌اند برای تصمیم‌گیری در مورد سطح تولید تشکیل جلسه بدهند. در جلسه قبلی این گروه تصمیم گرفت که برای جلوگیری از سقوط سریع بهای نفت، سطح تولید خود را کاهش دهد اما در صورت ادامه افزایش بهای نفت، احتمال دارد در جلسه بعدی که احتمالا در ماه ژوئن برگزار خواهد شد در این تصمیم تجدید نظر کنند.

هنوز از تلاش کشورهای عمده خریدار نفت ایران برای تغییر تصمیم ایالات متحده گزارش رسمی منتشر نشده اما خبرگزاری تسنیم در ایران به نقل از منابع کره جنوبی نوشته است که این کشور خواهد کوشید آمریکا را به اعطای معافیت از تحریم نفتی ایران قانع کند. کره جنوبی از خریداران عمده میعانات گازی از ایران است و تجهیزات تصیفه این ماده را دارد.

روز سه‌شنبه، وزیر نفت و گاز هند گفت که این کشور منابع صادراتی دیگری را برای جایگزین کردن نفت ایران یافته است و در این زمینه کمبودی بروز نخواهد کرد.

چرا خامنه‌ای فرمانده سپاه را آنهم در این موقعیت تغییر داد؟ 

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy