قیمت نوبرانه گوجه سبز به کیلویی ۴۰۰ تومان رسید

47
قیمت نوبرانه گوجه سبز به کیلویی 400 تومان رسید
قیمت نوبرانه گوجه سبز به کیلویی 400 تومان رسید

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در ایران، قیمت نوبرانه گوجه سبز که به کیلویی ۴۰۰ تومان رسیده را غیرمنطقی دانست تا جایی که نباید از سوی واحدهای صنفی مجاز زیرمجموعه اتحادیه عرضه شود.

افزایش قیمت محصولات کشاورزی که در تره بار عرضه می‌شود مانند پیاز و سیب زمینی که جز کالاهای پرمصرف بین ایرانیان به شمار می‌آیند، مدتی است در صدر خبرهای رسانه‌ها قرار داشت در کنار این دو کالا، به تازگی گوجه سبز که جز میوه‌های پرطرفدار تابستانی است نیز افزایش قیمت نامتعارف یافته است. در برخی از نقاط شمالی تهران، گوجه سبز نوبرانه، به قیمت کیلویی ۴۰۰ هزار تومان نیز عرضه می‌شود، در حالی که همین محصول نوبرانه در اوائل سال ۱۳۹۷، به قیمت هر کیلو ۲۲۰ هزار تومان رسیده بود، افزایش نزدیک به دو برابری این محصول نسبت به سال گذشته در نوع خود یک رکوردشکنی به شمار می‌آید.

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در ایران، یکشنبه ۲۱ آوریل، در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «تا زمانی که قیمت گوجه سبز به نرخ منطقی و اقتصادی نرسد جایی در لیست قیمت مورد تأیید اتحادیه و عرضه در واحدهای صنفی مجاز نخواهد داشت.»

وی افزود: «در حال حاضر، برای گوجه سبز نوبرانه، قیمت‌هایی نجومی در محدوده قیمتی ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان اعلام می‌شود که این نرخ‌ها هیچ جایگاهی در میان واحدهای صنفی مجاز ندارد و هر ساله در زمان عرضه نوبرانه، اعلام قیمت‌های نجومی رخ می‌دهد.»

کارگر تاکید کرد که محصولات نوبرانه با قیمت‌های بالا فقط توسط برخی فروشندگان در شمال شهر تهران عرضه می‌شود، فروشندگانی که زیرمجموعه اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی نیستند.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی خاطرنشان کرد: «با گذشت حداکثر ۱۰ روز از عرضه اولیه یا نوبرانه گوجه سبز قیمت این محصول بسیار کاهش یافته و قیمت اقتصادی و منطقی برای آن اعلام خواهد شد.»

وی، قیمت‌های نامتعارف اعلام شده برای محصولات نوبرانه را تنها به دلیل جو روانی و عرضه اولیه کم عنوان کرد.

جهان صنعت، درباره افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۸، گزارش داد: به دنبال مدیریت نامناسب دولت در حوزه تنظیم بازار، قیمت کالاهای اساسی و همچنین محصولات کشاورزی از اواخر سال گذشته، روند صعودی قابل توجهی به خود گرفته است. این در حالی است که انتظار می‌رفت با تمهیدات دولتمردان، برای کنترل بازار، در سال ۱۳۹۸، این نابه سامانی‌ها پایان یابد، اما نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه بازار برخی مایحتاج اساسی مردم نیز با کمبود و افزایش قیمت شدید روبه‌رو شد. طوری که در حال حاضر اقلامی نظیر سیب‌زمینی، پیاز، کاهو و… با قیمت‌های بسیار بالا در بازار عرضه می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است: همزمان با آغاز سال ۱۳۹۸، قیمت برخی از محصولات کشاورزی در بازار افزایش چشمگیری پیدا کرد، طوری که در استان‌ها و شهرهای مختلف قیمت پیاز بین ۱۳ تا ۱۹ هزار تومان و در برخی شهرها حتی تا ۲۰ هزار تومان بالا رفت.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy