خراب کردن خندق عبور لوله برای بردن آب زاینده رود توسط کشاورزان اصفهانی‌

48

کشاورزان اصفهانی‌، کانال انتقال لوله جدید برداشت آب ذوب‌آهن را با خاک پر کردند

عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان استان اصفهان:

براساس مصوبه ۹ ماده ای شورای عالی آب هرگونه بارگذاری جدید بر زاینده‌رود ممنوع استذوب آهن یک سهم آبه دار است نه حق آبه دار.

شرکت ذوب آهن با احداث خط لوله جدید انتقال آب بر زاینده رود امکان برداشت ۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال را فراهم می کند که طبق مصوبات اقدامی غیر قانونی است.

این طرح انتقال آب جدید غیرقانونی است و کشاورزان حقابه دار ایستاده اند تا جلوی این اقدام خلاف قانون را بگیرند.

کشاورزان امروز با تجمع و اعتراض در محل احداث خط لوله انتقال آب جدید ذوب آهن با یک دستگاه لودر اقدام به پر کردن مقداری از کانال این پروژه کردند و خواستار رسیدگی مسئولان استانی و کشوری شدند.

بیشتربخوانید

در خلال تحلیل‌ها و آسیب‌شناسی‌های مرتبط با پدیده سیل اخیر در کشور، موضوع پخش و انتشار آلودگی‌های ناشی از سیل کمتر موردتوجه قرار گرفته است. علاوه بر این‌که سیل مسبب ایجاد خسارات فراوانی به زیرساخت‌ها شده است، وقوع آن موجب اختلال در بسیاری از فعالیت‌ها و روندهای معمول بهداشتی- زیست‌محیطی همانند امر مهم جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب نیز شده‌است. به‌عبارت‌دیگر، آسیب‌ها و پیامدهای سیل در شهرها و مناطق درگیر، فراتر از تخریب راه‌ها، ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و باغات است. جنبه مغفول مانده این پدیده، انتشار گسترده آلودگی‌ها و پیامدهای بهداشتی و زیست‌محیطی ناشی از سیل است. این امر سبب تهدید سلامتی عمومی از طریق تماس مستقیم افراد با منابع آلودگی و یا از طریق ناقلین خواهد شد. ریشه آلودگی‌های انتشاریافته ناشی از سیل را می‌توان در دو بخش عمده بررسی کرد. اول انتقال و انتشار آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های کشاورزی و کاربرد کود و سموم در زمین‌های کشاورزی که در معرض سیل قرار داشته و به‌واسطه آن به پایین‌دست انتقال یافته و منتشر می‌شود و دوم اختلال در مدیریت ایمن فاضلاب‌های شهری و صنعتی و انتشار آلودگی‌های ناشی از آن.

قیام کشاورزان شرق اصفهان به شکستن بیش از ۲۰لوله بزرگ آب و بازگشت آب به زاینده رود شد + تصاویر

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy