ردپای سنگ‌شده دایناسور در قطب جنوب پیدا شد

23
ردپای سنگ‌شده دایناسور در قطب جنوب پیدا شد
ردپای سنگ‌شده دایناسور در قطب جنوب پیدا شد

تعدادی از دانشمندان در یک سفر پژوهشی به قطب جنوب، یک ردپای سنگ‌شده دایناسور پیدا کردند که گمان می‌رود بیش از ۲۰۰ میلیون سال پیش در این منطقه زندگی می‌کرد.

به گزارش سازمان زمین‌شناسی آلمان در شهر هانوور این ردپای کشف شده به یک دایناسور از نوع آرکوسور تعلق دارد. آرکورسورها یا شاه‌خزندگان گروهی از جانوران بودند که در دوره اولینکن در آغاز عصر تریاسه زندگی‌ می‌کردند. جانواران دوره اولینکن بین ۲۵۱ تا ۲۴۷ میلیون سال پیش می‌زیسته‌اند.

دانشمندان این ردپا را در ماه ژانویه ۲۰۱۶ در تپه‌های هیل‌ویل در شمال منطقه ویکتوریا لاند یافته‌اند ولی یافته‌های خود را در جدیدترین شماره مجله «پولار ریسرچ» که در زمینه اکتشافات قطبی منتشر می‌شود، در سال ۲۰۱۹ ارائه کردند.

دانشمندان می‌گویند در جنوب منطقه ویکتوریا لاند در قاره آنتارکتیکا چندین استخوان دایناسور یافته‌اند ولی تا کنون حتی یک دندان دایناسور نیافته‌اند؛ موضوعی که بسیار عجیب و غیرقابل فهم است.

آندریاس لوور، رئیس گروه دانشمندانی که این ردپا را یافته‌اند، گفت که در ۱۷۰۰ کیلومتری قطب جنوب بقایای جنگل‌های سنگ‌شده‌ای یافت شده و این نشان می‌دهد در ۲۰۰ میلیون سال پیش، قاره منجمد جنوبی به شکلی که امروز آن را می‌شناسیم، نبود.

پژوهشگران بقایای دایناسوری را یافته‌اند که نام «اینگِـنیا پریما» بر آن گذشته شده و ۲۰۰ میلیون سال قدمت دارد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy