تخریب مشکوک سد ۲۵۰۰ ساله‌ هخامنشی

75
تخریبِ مشکوکِ سد ۲۵۰۰ ساله‌ هخامنشی
تخریبِ مشکوکِ سد ۲۵۰۰ ساله‌ هخامنشی

تخریبِ مشکوکِ سد ۲۵۰۰ ساله‌ هخامنشی. سد بستان‌خانی از مهم‌ترین سازه‌های بازمانده از دوران فرمانروایی کوررش هخامنشی که در شهرستان خرم‌بیدِ استان فارس واقع شده، در زمستان ۱۳۹۶ توسط افرادی که هنوز شناسایی نشده‌اند، هدفِ تخریب قرار گرفت. گذشته از آنکه این تخریب در غیابِ کامل نیروهای یگان حفاظت صورت گرفته، حتی خبر تخریب آن بعد از گذشت چند ماه به گوشِ میراث فرهنگی استان فارس رسیده است.

سد بستان‌خانی با قدمتِ ۲۵۰۰ سال، در ۲۰ کیلومتری شمال پاسارگاد احداث شده، و یک سیستم مهندسی مدیریتِ آب‌های سطحی در دوران هخامنشی به حساب می‌آید. این سد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

معاون میراث فارس گفت: گزارش‌ها از وجود یک دستگاه بولدوزر، تراکتور، لودر، یک عدد کانکس، یک دستگاه ترانس برق، مقداری لوله آبرسانی و … خبر می‌دهند که در نزدیکی سد بستان‌خانی پیدا شده. این مسئله نشان می‌دهد که تخریب کار یک قاچاقچی نمی‌تواند باشد.

نکته مهم  اینکه اینها برای تخریب و ویرانی آمده اند و از آنجایی که بارها مخالفت خود را با تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی اعلام کرده اند، پیداکردن آنها سخت نیست. پس در تاریکی بدنبال مجرمان و تخریب کنندگان نگردید، آنها ریش دارند، نماز می خوانند،‌ ولایت معاشند، شدیدا به نظام جمهوری اسلامی وفادارند و حاضرند همه چیز را فدای اسلامی که آنها می شناسند، کنند. پیدا کردن آنها سخت نیست ولی مشکل اینجاست، آنها جزو کسانی هستند که باید این مجرمان را پیدا کنند.

۵۰ اثر تاریخی استان لرستان در جریان سیل اخیر صدمه دید

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy