سیل ورودی از استان خوزستان ایران به منطقه بصره عراق

19
سیل ورودی از استان خوزستان ایران به منطقه بصره عراق
سیل ورودی از استان خوزستان ایران به منطقه بصره عراق

گزارش‌ها از عراق حاکی است که سیل ورودی از استان خوزستان ایران به منطقه بصره عراق، میدان عظیم «مجنون» را محاصره کرده است. خبرگزاری عراق از ورود سیلاب از ایران به منطقه بصره و محاصره میدان مجنون خبر داده‌اند.

این گزارش‌ها می‌گویند گروه شبه‌نظامی «حشد شعبی» که مورد حمایت رژیم ایران است، برای کنترل سیلاب و هدایت آن به سمت اراضی غیرمسکونی و میادین نفتی وارد عمل شده، اما میدان مجنون از هر طرف در محاصره سیل قرار گرفته است.

همچنین ویدیویی در یوتیوب از باز کردن مسیر آب در مرز خوزستان توسط ماموران ایران به سمت عراق منتشر شده است که یک ایرانی به زبان عربی و فارسی در حال توضیح دادن نکاتی درباره انتخاب این مسیر برای آزادسازی سیلاب از خوزستان به سمت عراق است.

میدان مجنون هم اکنون روزانه ۲۴۰ هزار بشکه تولید نفت دارد و تخریب تاسیسات نفتی می‌تواند به فاجعه‌ زیست محیطی تمام‌ عیار برای عراق و آب‌های خلیج فارس منجر شود. عراق اخیرا با کمک شرکت‌های خارجی پروژه توسعه این میدان برای افزایش دو برابری تولید نفت را آغاز کرده بود.

خبرگزاری عراق می‌نویسد بخشی از حفاظ تاسیسات این میدان تخریب شده و تلاش‌ها برای ایجاد چند سد جهت ممانعت از ورود آب به داخل میدان ادامه دارد. این گزارش می‌افزاید ورود آب می‌تواند هشت میلیارد دلار خسارت به بار بیاورد و باعث فاجعه زیست محیطی شود.

گوشمالی کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس، توسط مردم روستای تنیان

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy