افزایش قیمت مسکن تا ۹۵ درصد طی ماه گذشته در ایران

30
افزایش قیمت مسکن تا 95 درصد طی ماه گذشته در ایران
افزایش قیمت مسکن تا 95 درصد طی ماه گذشته در ایران

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ایران، از افزایش قیمت مسکن تا ۹۵ درصد طی ماه گذشته خبر داد. بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ایران، گزارش وضعیت بازار مسکن در اسفندماه سال ۱۳۹۷ و نیز گزارش تجمیعی وضعیت این بازار در ۱۲ ماهه سال گذشته را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در آخرین ماه سال ۱۳۹۷، ۱۱ میلیون تومان اعلام شده که نسبت به اسفندماه ۱۳۹۶ که این شاخص متری پنج میلیون و ۶۲۸ هزار تومان بود، رشد ۹۵٫۴ درصدی داشته است.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ایران، بیشترین تعداد معاملات مسکن انجام شده در ماه قبل را در منطقه ۵ با تعداد هزار و ۹۰۵ فقره مبایعه نامه عنوان و کمترین تعداد معاملات انجام شده را در منطقه ۱۹ با ۶۳ فقره مبایعه نامه ذکر کرده است.

از سوی دیگر، گران‌ترین منطقه تهران، منطقه یک، با میانگین هر متر ۲۴ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان برآورد شده و ارزان‌ترین بخش نیز به منطقه ۲۰ با میانگین هر متر چهار میلیون و ۴۷۰ هزار تومان اختصاص دارد.

گفتنی است در ماه گذشته، ۸ منطقه نخست تهران، با دارا بودن هر متر به طور میانگین بالای ۱۰ میلیون تومان، جزء گران‌ترین مناطق پایتخت بوده که بعد از منطقه یک، منطقه سه با میانگین هر متر ۱۹ میلیون و ۳۴۶ هزار تومان و منطقه دو با متوسط متری ۱۶ میلیون و ۹۰۳ هزار تومان به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

همچنین شش منطقه ۱۲، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰، با دارا بودن میانگین کمتر از شش میلیون تومان در هر مترمربع، ارزان‌ترین مناطق تهران به حساب می آیند.

بر اساس این گزارش، در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷، تعداد ۱۳۰ هزار و ۳۹۶ فقره مبایعه نامه به امضا رسید که نسبت به ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۶ که این شاخص ۱۸۴ هزار و ۲۴۱ فقره مبایعه نامه بوده، کاهش ۲۹٫۲ درصدی داشته است.

همچنین بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ۱۲ ماهه سال گذشته، ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۹۰۰ تومان بود که نسبت به ۱۲ ماهه سال قبل از آن (۱۳۹۶) که این شاخص متری چهار میلیون و ۸۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان بود، رشد ۷۱٫۱ درصدی داشته است.

گرانی قیمت مسکن در ایران، به ویژه طی سال های اخیر باعث شده خرید خانه برای بسیاری از شهروندان دشوار باقی بماند.

باشگاه خبرنگاران جوان درباره برخی چالش ها در این زمینه گزارش داد که عدم تناسب عرضه واحدهای مسکونی با تقاضای واقعی و مصرفی، وجود خانه‌های خالی از سکنه به دلیل عدم استطاعت گروه‌های پایین درآمدی، کاهش متوسط نرخ مالکیت مسکن که موجب افزایش اجاره‌نشینی و افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت اجاره مسکن شده است، سهم پایین مسکن اجتماعی در تأمین مسکن گروه‌های نیازمند، رشد سکونتگاه‌های غیررسمی و عدم تعادل شدید بین تقاضای مؤثر و عرضه مسکن به ویژه در بازار مسکن اجاره‌ای از جمله موانع پیش روی هنگام خرید مسکن است.

قیمت آجیل و خشکبار در بازار شب یلدا نسبت به پارسال ۸۰ درصد افزایش یافت

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy