دونالد ترامپ: پیروزی بنیامین نتانیاهو، برای صلح نشانه خوبی است

16
دونالد ترامپ: پیروزی بنیامین نتانیاهو برای صلح نشانه خوبی است
دونالد ترامپ: پیروزی بنیامین نتانیاهو برای صلح نشانه خوبی است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید ضمن تبریک به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که پیروزی او برای صلح نشانه خوبی است.

با وجودی که میزان آرا حزب لیکود با ائتلاف «آبی و سفید»، رقیب اصلی آن به رهبری بنی گانتز بسیار نزدیک است ولی به نظر می‌رسد آقای نتانیاهو با تکیه بر حمایت احزاب مذهبی و دست راستی در پارلمان برای پنجمین بار نخست‌وزیر خواهد شد.

در طول کارزار انتخاباتی، آقای نتانیاهو بر مناسبات نزدیک خود با دونالد ترامپ تاکید کرد. دولت ترامپ با به رسمیت شناختن اورشلیم/بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به آن شهر در ماه مه ۲۰۱۸ اسرائیل را خشنود و فلسطینی‌ها را به شدت خشمگین کرد.

آخرین دور مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها با میانجی‌گری دولت آمریکا در سال ۲۰۱۴ به شکست انجامید.

آقای ترامپ گفت شاید تبریک گفتن به بنیامین نتانیاهو زود باشد ولی شواهد نشان می‌دهد که او برای پنجمین بار نخست‌وزیر اسرائیل خواهد شد.

با پیروزی بنیامین نتانیاهو گردش به راست دولت اسرائیل تداوم خواهد يافت و امید اندک به حل بحران خاورمیانه را کاهش می‌دهد.

آلمان اعلام کرد که با دولت و نخست‌وزیر جدید اسرائیل از نزدیک همکاری خواهد کرد و با وجود اختلافات اخیر در مورد سیاست اسرائیل در مورد شهرک‌های یهودی‌نشین، مناسبات دو کشور «محترمانه» است.

سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه حاضر نشد مشخصا در مورد پیروزی آقای نتانیاهو اظهار نظر کند و گفت دولت این کشور منتظر اعلام نتایج رسمی انتخابات است.

او افزود اسرائیل در منطقه پرچالشی واقع شده و به همین دلیل تشکیل سریع دولت جدید اهمیت فراوانی دارد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy