جمهوری اسلامی ایران با القاعده ارتباط دارد

48
جمهوری اسلامی ایران با القاعده ارتباط دارد
جمهوری اسلامی ایران با القاعده ارتباط دارد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در حاشیه یک جلسه در سنای آمریکا تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با القاعده ارتباط دارد.

آقای پمپئو روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در جلسه کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا برای بحث و بررسی بودجه وزارت خارجه در سال ۲۰۲۰ شرکت کرد.

در بخشی از این جلسه، وزیر خارجه آمریکا از سوی رند پال، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی درباره بحث همکاری ایران با القاعده و مجوز جنگ احتمالی با ایران مورد سوال قرار گرفت.

رند پال، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی در جریان این جلسه از آقای پمپئو پرسید: «آیا به نظر شما اجازه‌ای که کنگره در سال ۲۰۰۱ صادر کرد تا دولت با کسانی که در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر دست داشتند مقابله کند را می‌شود به ایران و یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گسترش داد؟»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت: «من ترجیح می‌دهم این را به کارشناسان حقوقی بسپارم.» سناتور پال در ادامه خواستار جواب دقیق وزیر خارجه شده و گفت این پرسش مهمی است و احتمال این که شما علیه ایران اعلام جنگ کنید یا عملیات نظامی داشته باشید یا حملات نظامی را شروع کنید را نمی‌شود سپرد به بحثی که ممکن است دیوان عالی آمریکا به آن پاسخ دهد.»

ایران و القاعده

سناتور جمهوریخواه در بخش دیگری درباره ارتباط جمهوری اسلامی با القاعده پرسید که وزیر خارجه ارتباط آنها را تایید کرد.

سناتور پال پرسید: «ولی به طور صریح آیا می‌توانید بگویید طبق دستور کنگره در سال ۲۰۰۱ برای مقابله با کسانی که مقابل آمریکا مرتکب اعمال تروریستی شدند، ایران را هم در برمی‌گیرد و آیا ایران در حملات یازدهم سپتامبر نقش داشته است؟ یا برای مثال نیروهای شورای انقلابی عراق هم در حملات یازدهم سپتامبر دست داشته‌اند؟»

وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد: «شما یک سوال حقوقی و یک پرسش مبتنی بر واقعیت را مطرح کردید. بخش حقوقی را من به کارشناسان حقوق می‌سپارم. در مورد سوال مبتنی بر واقعیت و این که ایران ارتباط با القاعده دارد، بله. این ارتباط واقعی است. آن‌ها (ایران) میزبان القاعده بوده‌اند، اجازه داده‌اند از کشورشان عبور کنند و هیچ تردیدی در ارتباط میان جمهوری اسلامی ایران با القاعده وجود ندارد.»

همکاری نزدیک ایران با القاعده از زبان جواد لاریجانی

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy