سپاه پاسداران ایران امروز در فهرست تروریسم وزارت خارجه آمریکا قرار می گیرد

66
سپاه پاسداران ایران امروز در فهرست تروریسم وزارت خارجه آمریکا قرار می گیرد
سپاه پاسداران ایران امروز در فهرست تروریسم وزارت خارجه آمریکا قرار می گیرد

رسانه‌های آمریکا پیشتر اعلام کردند که دولت پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه ۱۹ فروردین، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به عنوان یک گروه تروریستی در فهرست تروریسم وزارت خارجه آمریکا قرار می‌دهد. این نخستین بار است که ایالات متحده واحد نظامی یک دولت را به عنوان یک گروه تروریستی شناخته است.

جمعه شب منابع آگاه به خبرگزاری رویترز و وال استریت ژورنال گفتند این تصمیم به طور رسمی قرار است روز دوشنبه اعلام شود. همزمان به نیروهای ایالات متحده نسبت به واکنش تلافی‌جویانه هشدار داده شده است.

آمریکا پیش از این «نیروی قدس» که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران است را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود، ولی تمام سپاه پاسداران تحریم نشده بود.وال‌استریت ژورنال در گزارش خود نوشته است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از حامیان چنین اقدامی هستند. این گزارش می‌گوید که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا – سی‌آی‌ای – و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی ایالات متحده، از مخالفان این طرح هستند.

جیسون بلازاکیس، که تا همین چندی پیش مدیر دفتر مقابله با تروریسم مالی و اعمال تحریم بود، به وال‌استریت ژورنال گفته که این نخستین بار است که یک نهاد دولتی – یعنی سپاه پاسداران – به عنوان یک سازمان خارجی تروریستی تعیین می‌شود.

او افزود: «تاکنون هیچ‌وقت بخشی از یک دولت در این فهرست قرار نگرفته است. عواقب چنین کاری در آینده عمیق خواهد بود.»‌

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیرون از مرزهای ایران مسئول عملیات نظامی در سوریه، لبنان، عراق، و یمن است. در داخل کشور نیز نیمی از اقتصاد و نیروهای امنیتی و نظامی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

عربستان سعودی و بحرین در ماه اکتبر سال گذشته سپاه پاسداران و مقامات نظامی سپاه قدس را به فهرست گروه‌ها و اشخاص دخیل در تروریسم اضافه کردند.

رویترز در گزارش خود می‌گوید که قرار است این تصمیم در سالگرد اقدام پرزیدنت ترامپ در خروج از توافق اتمی موسوم به برجام با ایران اعلام شود.

هجوم سایبری گسترده هکرهای وابسته به سپاه پاسداران ایران به زیرساخت‌های اساسی در بریتانیا

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy