کنکاشی حیرت‌انگیز در سیل غیرطبیعی و ویرانگر ایران

96
کنکاشی حیرت‌انگیز در سیل غیرطبیعی و ویرانگر ایران
کنکاشی حیرت‌انگیز در سیل غیرطبیعی و ویرانگر ایران

گزارشات گوناگون فاجعهٔ ملی سیل و حجم و ویرانی فوق تصویری از یک سیل غیرطبیعی بدست میدهد. با پرسشی حیرت انگیز که ذهن را آزار میدهد.

مجموع گزارشات داخلی و بین‌المللی، نمایش کاروانی از ستم و مرارت و رنج حیرت‌بار و جانکاه مردمان سیل‌زده است.

آن‌چه حیرت را مضاعف و تلخی کام مردم ایران را در روزهای نوروز و آغاز بهار بیشتر و بیشتر می‌کند، سیل غیرطبیعی و  حجم و جریان آن است. همه‌چیز نشان از زمینه‌ای از ویرانه‌سازی عظیم در ساختار طبیعت و حیات زیست‌محیطی ایران دارد.

همه‌چیز گواه یک جنایت بزرگ ملی طی ۴۰سال حاکمیت ولایت فقیه است.

واقعیت این است که بارانهای مداوم همواره در کشورهای جهان و ایران وجود داشته است. از این رو دولتهایی که دغدغهٔ حفظ و مراقبت محیط‌زیست و زندگی و جان مردمانشان را دارند، پیش‌بینی‌های فکری و مادی و مالی این کار را کرده و قبل از وقوع بارانهای سیل‌آسا، از طبیعت و راه‌کارهای آن محافظت کرده‌اند.

یکی دیگر از اقدامات پیش‌گیری سیل، اختصاص بودجه کافی برای رسیدگی و نگهداری محیط‌زیست است. از دیگر اقدامات باید به نقش بلاجایگزین دانشمندان و کارشناسان و دانشگاهها اشاره نمود که دولتهای دموکراتیک همواره به کمکهای علمی و فکری و طرح‌های آنان بودجه و میدان عمل کافی اختصاص می‌دهند.

اما در ایران بلا زده حاکمان تبحر فراوانی در ویرانه‌سازی محیط‌زیست و طبیعت ایران دارند، اگر به خاطر منافع خودشان اینهمه دست در طبعیت نمی‌بردند، هرگز این حجم از خرابی و نابودی زندگی و جان مردم و شهرها و راههای ایران رخ نمی‌داد.

در یک نمونهٔ تجربه شده در ژاپن که یکی از کشورهای سیل‌خیز است، سیستم فوق‌العاده و پیشرفتهٔ کنترل سیل را شاهدیم.

ژاپن برای مبارزه با سیل، شهری از کانال‌ها و شبکه‌های ارتباطی آنها را در کشور ایجاد نموده است. این امر مقایسهٔ دو نوع حکومت را در رویکرد با منافع ملی، زندگی و جان مردمان و حفظ محیط‌زیست تداعی می‌کند.

مقایسه‌ٔ دو رویکرد در هزینه کردن درآمد ملی و سرمایه‌های در گردش: در ایران درآمدهای ملی و سرمایه‌های در گردش، از طبیعت و مردم ربوده می‌شود و توسط حکومت و ملازمانش چپاول، غارت، اختلاس و دزدیده شده و خرج حفظ حکومت و یک دستگاه عریض و طویل سرکوب و کشتار در سوریه و یمن و… می‌گردد!

در ژاپن درآمد ملی، هزینه‌ٔ ارتقای استاندارد سطح زندگی مردم، رشد آگاهی و دانش عمومی و حفظ محیط‌زیست می‌گردد.

دولت ژاپن با استفاده از این سیستم تاکنون دهها سیل را کنترل و هزاران انسان و خانه‌هایشان را در امان نگاه داشته است.

نباید تردید کرد که اگر ملاها میلیارد میلیارد در سوریه، یمن، عراق، لبنان، زندان‌سازی، تروریسم و سرکوب هزینه نمی‌کردند، با نصف آن می‌شد شبکهٔ کانال‌سازی مقابله با سیل از یک طرف و نگهداری از طبیعت ایران از طرف دیگر را به‌راحتی تأمین نمود.

علت و اساس و ریشه و سبب این فاجعهٔ ‌ ملی همین است و بس.

اگر این ویرانه‌سازی طبیعت و صرف سرمایه و دارایی ایران و مردم برای حفظ حکومت به هر قیمت، به‌طور قانونمند باعث وقوع چنین فاجعه‌یی شده است.

اما روشن است آغاز سال ۹۸ با سیل طبیعت رقم خورد، ادامه و پایان این سال خشم و سیل مردم و جامعه را به جانب سبب‌سازان ویرانی ایران طی ۴۰سال گذشته با خود خواهد داشت.

لینکهای مرتبط

سعید حجاریان: سیل طبیعت به سیل خیابانی و به حضور توده‌ای می‌انجامد

مصاحبه تکان‌دهنده محمدجواد عبداللهی از احداث سد گتوند فاجعه بشری امروز

فاجعه ملی سیل ایران تماما ناشی از سوء مدیریت، چپاول و بی تدبیری است!

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy