‌احضار عباس‌لسانی به دادگاه تجدید نظر بدون ارسال ابلاغیه به زندان

53
احضار عباس‌لسانی به دادگاه تجدید نظر بدون ارسال ابلاغیه به زندان
احضار عباس‌لسانی به دادگاه تجدید نظر بدون ارسال ابلاغیه به زندان

 شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر آذربایجان شرقی با ارسال ابلاغیه‌ای به منزل عباس لسانی فعال دربند تورک خواست تا روز شنبه مورخه ۲۴ . ۰۱ . ۹٨ جهت رسیدگی مجدد به اتهام انتسابی” فعالیت تبلیغی علیه نظام ” که در دادگاه بدوی به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده، در محل این دادگاه حضور بعمل رساند.

ارسال این ابلاغیه که از طریق سامانه الکترونیک به وکیل این فعال مدنی آقای اصغر محمدی نیز ابلاغ شده با مراجعت ایشان به دادگاه جهت هماهنگی برای حضور آقای لسانی در زمان تعیین شده را به دنبال داشته که علی رغم نص صریح قانون و ماده ۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی مبنی بر اینکه《… درصورتي كه خوانده در بازداشتگاه يا زندان باشد،‌ دادخواست و اوراق دعوا به‌وسيله اداره زندان به نامبرده ابلاغ خواهد شد.》با پاسخ منفی سردفتر شعبه رسیدگی روبرو شده است.

سردفتر شعبه رسیدگی در جواب درخواست وکیل مربوطه مبنی بر ابلاغ احضاریه در زندان و هماهنگی جهت حضور آقای لسانی برای جلسه رسیدگی مجدد به اتهام موجود در پرونده گفته است:

” این مسئله به ما مربوط نمی‌شود و ما مسئولیت هماهنگی جهت انتقال او از زندان اردبیل را نخواهیم پذیرفت “

در صورت اجرای این رویه غیرقانونی عملا به آقای لسانی اجازه دفاع از خود در دادگاه تجدید نظر داده نخواهد شد.

عباس لسانی از ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ پس از دستگیری در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل و پس از هفته‌ها بی‌خبری مطلق و نامعلوم بودن علت بازداشت در شعبه معاونت دادستانی اردبیل با چهار اتهام «ترغیب و تحریک مردم آذربایجان غربی برای مسلح شدن»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشکیل گروه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام» تحت محاکمه قرار گرفت.

عباس لسانی فعال سیاسی آذربایجانی ساکن اردبیل در بیش از دو دهه گذشته به جهت فعالیتهای مستمر خود همواره بازداشت،شکنجه ، تبعید و متحمل حبس گشته است.

این فعال سیاسی سال گذشته طی دو سخنرانی که ویدیوهای آن در حجم گسترده منتشر شد فعالین آذربایجانی را جهت حضور جدی در تجمعاتی چون مراسمات قلعه‌بابک فراخواند.

وی پس از این فراخوانها و در آستانه تجمعات مراسم قلعه بابک در روز ۱۱ تیرماه پارسال بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شد.

همزمان با او بیش از هشتاد نفر دیگر نیز در سراسر آذربایجان بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند.

بازداشتهایی که سازمان عفو بین‌الملل با گزارش هشت صفحه‌ای از آن ضمن محکوم کردن این سرکوب سیستماتیک آزادی و برائت تمام بازداشت شدگانی که در این راستا دستگیر شده بودند را خواستار شد.

لسانی سرانجام در شعبه ۱۱ بازپرسی تبریز به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری موزیسین فقید آذربایجان” حسن دمیرچی ” تفهیم اتهام و با قرار وثیقه تا زمان تشکیل دادگاه بطور موقت آزاد شد.

او بعدها از طریق اس‌ام‌اس جهت حضور در دادگاه فراخوانده شد که به جهت غیر قانونی بودن این نوع احضار از حضور در آن دادگاه امتنا ورزید.

دادگاه پس از صدور رأی غیابی در امتداد ابلاغها از طریق اس‌ام‌اس، حکم صادره را به مرحله اجرا درآورد.

در زمان دستگیری جهت سپری کردن حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری با اعتراض آقای لسانی مبنی بر غیرقانونی بودن روند دادرسی منجر شد که شعبه دوم انقلاب تبریز این اعتراض را قانونی و با تعیین زمان جدید واخواهی برای این پرونده او را چند روز بصورت موقت آزاد کرد.

در روز ۲۵ دی ماه او در حالی که جهت واخواهی در پرونده در شعبه دادگاه مذکور حضور یافته بود، پس از تشکیل دادگاه نیروهای امنیتی از خروج وی از دادگاه ممانعت به عمل آوردند و از ملاقاتش با ده‌ها فعال آذربایجانی که جهت دیدار او از در تبریز گرد هم آمده بودند، جلوگیری کردند.

با انتقال آقای لسانی به اداره اطلاعات اردبیل و در پاسخ به اعتراض جامعه سیاسی فرهنگی آذربایجان مبنی بر ربوده شدن غیرقانونی این فعال آذربایجانی از طرف دادستانی اردبیل چهار اتهام نسبت به سوابق فعالیتی وی مطرح شد.

لسانی در تمام مدت بازداشت به جهت غیرقانونی بودن این بازداشت حاضر نشده به هیچ کدام از سئوالات بازجویان جواب داده و در زمان انتقال به دادگاه جهت محاکمه نیز از پوشیدن لباس زندان به دلیل مغایرت با کرامت انسانی امتنا ورزیده است.

از زمان بازداشت اخیر عباس لسانی اعتراضات زیادی در فضای حقیقی و مجازی آذربایجان رقم خورده است.

کمپین ویدیوهای ۳۰ ثانیه‌ای ، دیوار نویسی و پخش گسترده پوستر در شهرهای مختلف آذربایجان و شعارهای ده‌ها هزار نفری در ورزشگاها بخشی از واکنشهای اعتراضی جامعه آذربایجان به این بازداشت بوده است.

لینکهای مرتبط

دیوارنویسی دانشگاه ارومیه در دفاع از زندانی سیاسی عباس لسانی

در آخرین جلسه دادرسی عباس لسانی دفاعیات خود را به زبان ترکی تقدیم کرد

تهدید و فشار اداره اطلاعات بر علی لسانی فرزند زندانی سیاسی عباس لسانی

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy