فراخوان برای آزادی نازنین زاغری با ۲۰هزار امضا

13
فراخوان برای آزادی نازنین زاغری با ۲۰هزار امضا
فراخوان برای آزادی نازنین زاغری با ۲۰هزار امضا

دوستان و خانواده نازنین زاغری به مناسبت روز مادر با اجتماع در برابر سفارت ایران در بریتانیا ۱۵۵ شاخه گل را در این مکان قرار دادند. فراخوان برای آزادی زاغری با ۲۰هزار امضا نیز در همین مکان قرار گرفت.نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی از ۱۵۵ هفته پیش در ایران در زندان است و ۱۵۵ شاخه گلی که روز یکشنبه ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) دوستان و خانواده او در برابر سفارت ایران در بریتانیا گذاشتند اشاره‌ای به این زمان بود.

علاوه بر گل‌ها، کارتی حاوی فراخوان برای آزادی نازنین زاغری که به امضای ۲۰ هزار نفر رسیده است نیز در مقابل پله‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن قرار گرفت. کارزار تهیه این کارت و امضای آن را سازمان عفو بین‌الملل سازماندهی کرده بود.حمید بعیدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا به خواست رتکلیف و همراهان او واکنش مستقیمی نشان نداد، ولی با انتشار عکسی از این افراد در توئیت خود، این حرکت را “معرکه گیری” و “جنگ رسانه‌ای” علیه حکومت ایران توصیف کرد. بعیدی نوشت: «همین الان راتکلیف همسر خانم زاغری در ائتلاف با عفو بین الملل در حالیکه حمایت مردمی از آنها نشده است، همراه چند نفر جلوی سفارت کشورمان معرکه گرفته‌اند. اما حضور پر رنگ رسانهها با امکانات ضبط مستقیم آنها بخوبی نشان میدهد هدف چیست.»حضور توام با گل و فراخوان برای آزادی زاغری در برابر سفارت ایران در لندن چند روز پیش از سومین سالگرد بازداشت او صورت گرفت.

نازنین زاغری یکی از مدیران پروژه خیریه بنیاد توماس رویترز است. او در فروردین سال ۱۳۹۵ به هنگام بازگشت از ایران در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد. نازنین زاغری همراه دختر خود برای دیدار خانوادگی به ایران سفر کرده بود.

زاغری در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام “جاسوسی” و “اقدام علیه امنیت کشور” به پنج سال زندان محکوم شده است. خانم زاغری و خانواده او، دولت بریتانیا و موسسه رویترز این اتهامات را بی‌اساس خوانده‌اند.

نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی ایران و بریتانیاست اما حکومت ایران تابعیت مضاعف را به رسمیت نمیشناسد و مقام‌های قوه قضائیه می‌گویند که خانم زاغری را مطابق قوانین ایران دادگاهی و زندان کرده‌اند.

زاغری اخیراَ اجازه پیدا کرده که هفته‌ای دو بار با گابریلا، دختر چهارساله‌اش ملاقات کند.

ریچارد رتکلیف درباره وضعیت سلامتی همسرش در زندان ابراز نگرانی کرده است. او گفته که حال نازنین رو به وخامت گذاشته و او از افسردگی و حملات عصبی رنج می‌برد.

اواسط اسفند گذشته دولت بریتانیا از اعلام “حمایت دیپلماتیک” از شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران خبر داد. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرده است که گرچه از این اقدام نمی‌توان انتظار معجزه داشت، اما این تصمیم می‌تواند کمکی به پرونده نازنین زاغری باشد.

در آن هنگام نیز سفیر ایران در بریتانیا واکنشی خشم‌آلود به این اقدام دولت بریتانیا نشان داد. بعیدی‌نژاد حمایت دیپلماتیک از نازنین زاغری را مغایر با قوانین بین‌الملل دانست و در توئیت خود نوشت که چنین چیزی تنها در مورد حمایت از شهروندان یک کشور ممکن است. به سخن دیگر جمهوری اسلامی دوتابعیتی بودن نازنین زاغری را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

نازنین زاغری رتکلیف، مشمول محافظت دیپلماتیک دولت بریتانیا می‌شود

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy