پروفسور برونو هنگامی که در آتش میسوخت به پیرزن گفت لعنت بر جهل مقدس تو

506
پروفسور برونو هنگامی که در آتش می‌سوخت به پیرزن گفت لعنت بر جهل مقدس تو
پروفسور برونو هنگامی که در آتش می‌سوخت به پیرزن گفت لعنت بر جهل مقدس تو

جهل مقدس کلمه ماندگار پروفسور برونو است! نوشته‌اند هنگام اعدام وقتی برونو را به يك ستون‌ آهنين بسته بودند! او در بین انبوهی هیزم قرار داشت! ساکت و تسلیم ایستاده و چیزی نمی‌گفت ولی اتفاقی افتاد که این جمله ماندگار از او شنیده شد!

او ناگهان ديد پيرزنی نزديك شد و تكه هيزمی در دست داشت و با آوردن نام خدا بر لب آنرا روی هيزم‌ها انداخت!

برونو سكوتش را شكست و گويی عمل اين پيرزن مغز استخوانش را سوزانده بود گفت: لعنت بر  جهل مقدس تو!

این واقعه، ۴۱۱ سال پيش در ۱۷ فوريه ســـال ۱۶۰۰ ميلادی اتفاق افتاد. “جوردانو برونو” فيلسوف ايتاليايی پس از گذراندن ۸ ســـال در سياهچال‌های خوفناك دادگاه تفتيش عقايد در ميدان كامپودی فيوری شـــهر رم زنده زنده در آتش سوزانده شد.

برونو كسی بود كه از حق تمام انسان‌ها برای انديشيدن بدان‌گونه كه دلشان میخواست دفاع میکرد.

اکنون سال ۲۰۱۹ با گذشت ۴۱۹ سال از این واقعه باز هم يكی از اهم آفت‌های اجتماعی نه‌تنها در منطقه‌ی اسلامی بلكه شايد بتوان گفت در سراسر جهان که جوامع دينی از آن رنج میبرند جهل مقدس است!

برونو كسی بود كه از حق تمام انسان‌ها برای انديشيدن بدان‌گونه كه دلشان میخواست دفاع میکرد.

در چنين جهلی شخص جاهل در جهل میسوزد ولی برای خدا میسوزد

گرسنگی، فقر، فلاكت، بيماری، جنگ و دشمنی، جنايت، آدمكشی، ايذا و آزار به همنوع، همه را به قصد قربت تحمل می‌کند و جالب اينست كه از هرگونه روشنگری هم می‌هراسد آنهم برای خدا!

در جهل قدسی شخص جاهل با نهادی همراه می‌شود بنام «اعتقاد»! براي چنين انسانی اعتقاد بجای تفكر می‌نشيند.

اعتقاد از ريشه‌ «عقد» یعنی بستن است شخصی كه به امری معتقد میشود فكرش را گره زده و معتقداتش را خط قرمز خويش میسازد!

كسانی كه به جهل‌مقدس گرفتار میشوند جاهلانه برای خويشتن خدا میسازند خدايی كه ناخودآگاه مجموعه‌ای از خواسته‌های خود آنان است.

جهل‌ مقدس همراه با اعتقادهاي دينی است ولی دينی كه نه براساس تعقل، بلكه براساس هواهای نفسانی، جاهل معتقد بالاترين جنايت را ممكن است مرتكب شود درحاليكه خيال میکند براي خداست و متقرب الی‌الله میشود.

در يونان باستان جنگ ميان خدايان بود و در ادوار بعد در قالب جنگ اديان شكل گرفت در تاريخ اسلام جنايات و خونريزی‌هايی كه ببار آمد عموما معلول همين نوع جهل است.

نمونه‌ای در ایران: در دادنامه‌ی ۱۷۲ ۱۶/۲/۱۳۸۲ پرونده‌ی كلاسـه‌ی ۱۱۳۱-۸۱-۹ دادگاه عمومی كرمان، از قول متهمين قتل‌های محفلی كرمان مكرراً اين مطلب آمده است كه در مورد برخی مقتولين با تسبيح استخاره گرفتيم و چون عدد ۶ آمد و عدد ۶ به معنای لزوم تعجيل در عمل است تصميم گرفتيم كه او را بكشيم و كشتيم!

گاهی اوقات جهل كه لباس تقدس می‌پوشد يك ملت را در تاريكی و جهنم ابدی فرو میبرد نمونه‌اش در عصر حاضر جمهوری اسلامی است!

تلاش میکنند مردم را با قدرت مشت آهنین ایدئولوژی در تاريكی مطلق نگه دارند! برای حامیان این اندیشه تنها كسی كه حق فكر كردن دارد رهبر حكومت است كه ولی فقیه ناميده میشود وقتی ولی فقیه درباره‌ مسئله‌ای حرفی زد ديگر هيچكس حق ندارد در آن زمينه اظهارنظر كند!

بزرگ این قوم در هر جا که باشد چیزی مثل خمینی است که میتواند جنگ ایران و عراق را بیفروزد و به اسم جنگ اسلام با کفر هزاران نفر را به کشتن بدهد!

این جهل مقدس میتواند هزاران نفر را در زندانها بکشد و شکنجه‌گرانش برای شکنجه انسانها وضو بگیرند و حس کنند که با این کار به خدا نزدیکتر شده اند. در همه این احوال باید به یاد پروفسور برونو افتاد گفت لعنت بر این جهل مقدس!

با همین جهل مقدس میتوانند زنان را در خیابان به جرم بی حجابی شکنجه کنند!

با همین جهل مقدس تروریسم صورت میگیرد!

با همین جهل مقدس دادگاه‌های سه دقیقه‌ای برای هزاران بی‌گناه تشکیل میشود و به جرم باور نداشتن این جهل کور مقدس،  آنها را میکشند.

با همین جهل مقدس تمام اقدامات شنیع این چهل ساله انجام شده و جهان تازه دارد می‌فهمد که چهل سال از کجا خورده است! و هنوز نفهمیده که این فهم را مرهون کیست!

جيوردانو برونو اخترشناس، فيلسوف و شاعر دوره قرون وسطي، در ۱۳ سپتامبر ۱۵۴۸م در شهر نولا در ايتاليا به دنيا آمد. وي از نوجواني وارد مدرسه‏اي مذهبي گرديد و به سرعت علوم مربوط به دوران ارسطو را فرا گرفت. ولي هوش سرشار او موجب شد از خرافات اين مكتب برگردد و از فلاسفه قبل از سقراط پيروي كند. در نتيجه مجبور شد به رم فرار كند.

در سال ۱۵۹۱ م، شخصي كه عضويت دادگاه تفتيش عقايد مذهبي را برعهده داشت به برونو نامه نوشت و از او براي تدريس به خود دعوت كرد. برونو در اثر اشتياقي كه به ديدن وطنش داشت فريب خورد و به ونيز رفت، اما به محض ورود، او را دستگير كرده و به زندان افكندند. وي پس از هفت سال زندان به رم فراخوانده شد و از او خواستند كه آن‏چه گفته بود تكذيب كند. ولي برونو سرپيچي كرد و در نتيجه به جرم نگارش كتاب‏هاي كفرآميز ، به مرگ محكوم شد.

سرانجام جيوردانو برونو درروز ۱۷ فوريه ۱۶۰۰م در ۵۲ سالگي با نهايت شجاعت به حكم اعدام تن در داد و زنده زنده در آتش سوخت.

وي مبدع و منعكس كننده موضوعات عقلاني است و واقعيت‏هاي اطراف خود را به تصوير مي‏كشيد. البته برونو در زمينه اخترشناسي نيز ديدگاه‏هايى داشت. او حدس‏هايى زده است كه درستي بسياري از آنها در پرتو كشف‏هاي دانشمندان بعد از او ثابت شده است.

از جمله وجود سياره‏هايى در منظومه شمسي و مركز نبودن زمين. وي تأكيد مي‏كرد كه درفضاي كيهاني، بي‏نهايت جسم، شبيه خورشيد وجود دارد.

او قانون بقاي ماده را تنظيم كرد كه بر اساس آن هيچ چيز از بين نمي‏رود و هستيِ خود را از دست نمي‏دهد، بلكه در شكل خارجي و مادي خود تغيير مي‏كند. فلسفه برونو در بسياري زمينه‏ها از قبيل يگانگي فضا – زمان و نيز نسبي بودن جرم جسم‏ها، با فيزيك امروزي، هماهنگ است.

برونو مانند فلاسفه قديم عقيده داشت كه روح خدا در جسم جهان حلول مي‏كند و در نتيجه، هر فردي، جزئي از خداوند و بنابراين، ابدي و غيرفاني است.

در سال ۱۸۸۹م، ۲۹۰ سال پس ازمرگ برونو، در برابر اجتماع عظيم مردم رم و نمايندگان كشورهاي مختلف، در ميدان گل‏ها، همان جايي كه وي را به آتش سپردند، از مجسمه او پرده ‏برداري شد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy