وضعیت اضطراری خوزستان طغیان کارون و بازکردن دریچه‌های سد دز + فیلم

697

دریچه‌های اضطراری سد دز باز شد. رودخانه کارون طغیان کرده است. وضعیت امروز ‎خوزستان بسیار نگران کننده است.

اگر پیش‌بینی‌ها درست باشد، وضعیت مناطق ‎سیل‌زده به خصوص در غرب و جنوب غرب کشور هم در اثر تلاقی دو سامانه ورودی (یکی سرد و مرطوب از شمال غربی و یکی گرم و مرطوب از جنوب غربی) بدتر خواهد شد.

 بر اثر واژگونی یک قایق موتوری در رود کارون (روستای ده‌شیخ) بخش سوسن، دو نفر غرق شدند که تا کنون مفقود می‌باشند.

مردم آماده باشند، سيل در راه است
با باز كردن دريچه هاى سد دز و سد كرخه ، سيل وغرق شدن شهرهاى پايين دست قطعى است. روحانی امروز جمعه وارد اهواز شد و بعد از دادن دستور مبنى بر باز كردن در يچه هاى سد ها اهواز را به مقصد تهران ترك كرد.
هواشناسی هشداد داد که ۳۶ساعت رگباری در راه است و هجوم سیلاب به کرخ و دز  و کارون در پیش روست.

سازمان هواشناسی اعلام کرد:  سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه ۱۱ فرودین تا  اواخر روز دوشنبه ۱۲ فروردین  طی ۳۶ ساعت در غرب و جنوب غرب کشور شامل استانهای کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال وبختیاری  و کهگیلویه و بویراحمد موجب بارش باران با شدت  قابل ملاحظه  و در برخی ساعات همراه با رگبار ورعد وبرق خواهد شد.
 احتمال  وقوع بارشهای سیل آسا  از یکشنبه شب تا اواخر دوشنبه  و سیلابی شدن مسیلها  و طغیان رودخانه ها  از اواسط دوشنبه تا سه شنبه در جنوبغرب و غرب کشور بسیار بالا است.

۹ فروردین‌ماه ‏دریچه‌های اضطراری سد دز بعد از ۶۹ سال باز شدند. خطر سیل خوزستان را تهدید می‌کند. مسافران نوروزی و مردم از حضور در بستر رودخانه‌ها و آب‌راه‌ها خودداری کنند.

لحظه باز شدن سه دریچه‌ اضطراری تخلیه آب سد دز پس از حدود  ۵۰ سال
با بالا آمدن آب پشت سد دز آماده باش برای باز کردن و تخلیه  تخلیه فوری آب به اجرا در آمد تا  از شکستن سد جلوگیری شود ، دریچه‌های اضطراری این سد بعد از ۵۰ سال باز شد. این دریچه‌ های عظیم آخرین بار در اوایل دهه ۴۰ باز شده بود.
یکی از اهالی نوشته است: روستاهای حاشیه دز و کرخه و شهرهای سوسنگرد و دارخوین در خطرند باید جنبید. به مردم بگویید لطفا از حاشیه ی رودخانه ها فاصله بگیریند چون سیل شوخی بردار نیست!