نظام به قدری شکننده است که درج اخبار سیل هم سیاسی و امنیتی می‌شود

238

سیلابهای ویرانگری که بیش از یک هفته است بخش عمدهٔ کشور را عرصهٔ تاخت و تاز قرار داده به یک مشکل جدی برای حکومت تبدیل شده چنانجه اکنون درج اخبار سیل هم موضوع سیاسی و امنیتی برآورد میشود.

زیرا هم مردم می‌دانند و هم مقامهای رژیم، ناچار از اذعان این حقیقت هستند که مسبب اصلی این فاجعه عوامل حکومت و بخصوص سپاه پاسداران هستند که با انهدام بسیاری از زیرساختها، تحت عنوان ساخت و ساز و منحرف کردن مسیر طبیعی سیلابها این فجایع را به وجود آورده‌اند.

حکومت تلاش می‌کند از یک‌طرف از انتشار اخبار سیل ابعاد ضایعات انسانی و خسارات مالی جلوگیری کند و از طرف دیگر با اقدامات گستردهٔ پلیسی و امنیتی در مناطق سیل‌زده جلوی انفجار خشم و تنفر مردم را بگیرد.

آنچه که این روزها در کنار ابعاد تکان‌دهندهٔ ویرانیهای سیل، به‌خصوص ضایعات زیاد انسانی در شیراز و ابعاد خسارات در استان گلستان و استان خوزستان و چندین استان دیگر کشور قابل رؤیت است، وحشت‌زدگی است که سراپای رژیم را دربرگرفته که می‌توان انعکاس آن را در ایجاد یک فضای پلیسی امنیتی شدید در مناطق سیل‌زده دید.

رژیم نه تنها خودش از دادن آمار تلفات و ضایعات خودداری می‌کند، بلکه درصدد است که با تهدید و ارعاب جلو اطلاع‌رسانی مردم را هم بگیرد.

پاسداران سپاه فجر استان فارس در مورد درج اخبار سیل نوشتند: «لازم است مراجع ذیصلاح، سازمانهای اطلاعاتی – امنیتی و دستگاه قضایی ضمن حفظ هوشیاری و رصد این حرکت مذبوحانه به‌خصوص در بستر فضای مجازی، برخورد قاطع را با دروغ‌سازان و شایعه‌سازان در هر لباس و هر موقعیتی و برهم‌زنندگان اعتماد عمومی نسبت به نهادهای مردمی و انقلابی در دستورکار خود قرار دهند… دستگاه قضایی همان‌طور که وعده داده است با سرعت، دقت و بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای مسببان بروز این حادثه را شناسایی و به کیفر مجازات برسانند».

معاون اجتماعی پلیس فتا گفت: «پلیس با افرادی که بخواهند با انتشار شایعه در خصوص حوادث سیل اخیر در فضای مجازی باعث تشویش اذهان عمومی و برهم‌زدن آرامش جامعه شوند، برخورد قانونی می‌کند».

وی خاطرنشان کرد: «به تمامی رده‌های استانی اعلام شده با رصد فضای مجازی در صورت مشاهده هر گونه شایعه یا محتوایی که باعث تشویش اذهان عمومی و برهم‌زدن آرامش جامعه شود، سریعاً اقدام لازم صورت گرفته و با شناسایی منتشرکنندگان این تصاویر برخورد لازم با آنان صورت گیرد».

جلوگیری از انتشار آمار واقعی

در هنگام بروز فجایع و بحرانهای ملی ارائهٔ آمار بر عهدهٔ حاکمیت است چون ابزار و امکانات آن را در اختیار دارد، اما رژیم حاکم بر ایران در مورد سیل که هنوز هم جریان دارد، آمار درستی نداده است.

روش رژیم لاپوشانی و کتمان است و آمار خسارات و ضایعات را به‌تدریج و به روش قطره‌چکانی می‌دهد.دستگاه تبلیغات حکومت حتی مواردی را هم که مقامها و منابع حکومتی اعلام کرده بودند، تکذیب کرد.

پنهان سازی اخبار سیل از ترس خشم مردم

در روز ۲۸اسفند ۹۸ فرمانده انتظامی خراسان شمالی از ۲کشته خبر داد. در دوم فروردین خبرگزاری حکومت ۲کودک را در استان گلستان گزارش کرد. در همین روز رئیس پزشکی قانونی مازندران ۵کشته و یک مفقود را در این استان اعلام کرد. اما در روزهای بعد با وقاحت منکر این آمار و ارقام شدند.

تعداد قابل‌توجهی در شهرهای مختلف مفقود شده‌اند و از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست. شاهدان عینی می‌گویند اجساد قربانیان در میان گل و لای باقی مانده اما هیچ تلاش مؤثری از سوی رژیم برای پیدا کردن آنها به‌عمل نمی‌آید. مردم با امکانات اولیه خود حتی با تور ماهیگیری در جستجوی قربانیان و مفقودان هستند.

آمارهای نزدیک به واقعیت خود مردم در شبکه‌های اجتماعی تعداد قربانیان سیل را بیش از ۲۰۰تن که اکثر آنها در سیل شیراز هستند اعلام میکند.

علت پنهان کردن آمار وحشت از خشم مردم است. مردمی که به‌خوبی آگاهند که مسبب اصلی این فاجعه فساد و تبهکاری و بی‌کفایتی گردانندگان این رژیم قرون‌وسطایی و به‌طور خاص سپاه پاسداران است که با ساخت و سازهای غیرکارشناسانه و منفعت‌طلبانه و با احداث جاده در بستر رودخانه خشک شیراز که مسیل طبیعی این شهر بود و با احداث خط‌آهن در شمال مسیر انتقال سیلابها به دریا را مسدود کرده و این فجایع را به‌بار آورده است.

رژیم اما چه به‌علت جنگ جناحی و  به‌دلیل شبکه‌های اجتماعی نمی‌تواند سانسور کامل اعمال کند. لذا به‌عنوان سوپاپ اطمینان بخشی از خبرها را ناچار منتشر می‌کند.

اما به روش تدریجی و با خفیف کردن واقعیتها در حالی‌که آنچه منتشر می‌کند یا اجازه انتشار می‌دهد با واقعیتها فاصلهٔ زیادی دارد.

اما انتشار همین واقعیتهای رقیق‌شده موجب بروز تناقض و تشدید جنگ و جدال جناح‌های متخاصم می‌شود که هر کدام می‌خواهند خود را مبرا جلوه داده و همهٔ تقصیرها را به گردن آن یکی جناح بیاندازند.

روحانی روز چهارشنبه ۷فروردین در آق‌قلا گفت:‌ «انشاءالله همه خانه‌ها، روستاها و شهرها را با کمک شما دوباره می‌سازیم». وی ادامه داد: «رئیس بنیاد مسکن همراه من است و به همه خانه‌هایی که کامل تخریب شده‌اند یا آن‌هایی که نیاز به نوسازی دارند کمک خواهد شد». یا در گرگان گفت: «خواسته‌های مردم به حق است… تلاش خود را برای بازسازی به کار می‌گیریم… مشکل اصلی این است که رودخانه‌ای که اینجا باید همه آب را به سمت دریا بکشد، متأسفانه لایروبی نشده و دارای رسوب زیادی است».

این حرف‌ها البته تماماً برای فریب شنوندگان است چرا که همین حرف‌ها را در زلزله کرمانشاه در سال گذشته زد و اکنون کماکان مردم زلزله‌زده در کانکس و چادر هستند و با توفان و سیل هم باید در چادرها و کانکس‌هایشان مقابله کنند! در حالی‌که ساخت و سازهایشان در سوریه لحظه‌ای قطع نشده است. این حرفها البته جز فریب، هیچ چیز دیگری نیست.

لینک های مرتبط

کشته شدن نوعروس آملی را که برای ماه عسل به شیراز رفته بود

اسامی ۱۷ نفر از قربانیان سیل مرگبار شیراز اعلام شد

سیل هولناک شیراز- قربانیان سیل خیلی بیشتر از آمار داده شده است

سیل مردم خودروها و همه چیز را از جا می‌کند و با خود میبرد

آق‌ قلا غرق شد – سیل به ارتفاع دو متر رسیده است

سیل در گنبد کاووس ۶۰روستا را  به زیر آب برد و ۳۲هزار نفررا بی خانمان کرد

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy