کشفیات جالب در مورد شکستن بینی مجسمه در مصر باستان

48
کشفیات جالب در مورد شکستن بینی مجسمه در مصر باستان
کشفیات جالب در مورد شکستن بینی مجسمه در مصر باستان

مصریان باستان، باور داشتند که با دادن زندگی اجباری، مجسمه می تواند بلند شود و زندگی کند. آنها فکر می‌کردند با شکستن بینی مجسمه، زندگی جبری و نفس کشیدن برایش غیرممکن می‌شود.

تمدن مصر و باورهای مردم این سرزمین در همه جای دنیا شهرت دارد. اعتقادات و تفکرات مردم مصر روی نقوش و مجسمه‌های آنها از تاثیرات باورهای‌شان بر زندگی، فرهنگ و آثار هنریشان سخن می‌گوید. یکی از کشفیات جالب در مورد این تمدن، مجسمه‌های باستانی آنان است که اغلب بینی‌شان شکسته است. به تازگی علت شکسته بودن بینی این مجسمه‌ها کشف شده است.

بر اساس گزارش ان بی سی، سه‌شنبه ۲۶ مارس ۲۰۱۹، مصریهای باستان، مردمی ثروتمند و قهرمان بوده‌اند. تصاوير و تمثال‌های آنان روایتگر عصر پادشاهی فرعون، سنت‌های مذهبی و شهروندان مرفه آنان است.

مجسمه‌های متفاوتی از عصر باستان مصر به جا مانده است اما همه آنان یک ویژگی مشترک دارند و آن، بینی شکسته است. اما این بینی شکسته آشکارتر از آن است که تصور شود به خاطر فرسایش و یا حادثه‌ای به وجود آمده باشد. بنابراین تردیدی نیست که شکستن بینی، کاری عمدی است.

علت شکستن بینی

متصدی یکی از بخش‌های هنرهای باستانی مصر در موزه نیویورک گفت: «مصریان باستان، اعتقاد داشتند که مجسمه‌ها جان می‌گیرند و زندگی در آنها جریان می یابد».

این باستان شناس افزود: «مصریان باستان واقعا فکر می‌کردند این مجسمه نیست و باورشان این بود که با دادن زندگی اجباری، مجسمه می‌توانست بلند شود و زندگی کند. آنها فکر می‌کردند با شکستن بینی مجسمه، زندگی جبری و نفس کشیدن برایش غیرممکن می‌شود. باز کردن دهان مجسمه نیز از آیین‌های دیگر مصری‌ها بود که مربوط به مراسم مذهبی و نیایش آنها بود.‌ آیین مذهبی از تشریفاتی بود که موجب تقویت و قدرت مجسمه می‌شود.

این باور زندگی جبری در مجسمه‌ها، آنچنان همه گیر شده بود که دشمنان، این تمثال‌ها را به عنوان تهدید علیه خود می‌دیدند و درصدد نابودی آنها برمی آمدند.

دشمنان درصدد بودند مجسمه را نابود کنند تا قدرت از بین برود، آنها معمولا بینی را که زندگی جبری از طریق آن وارد می‌شد را می‌شکستند تا زندگی و قدرت تمثال از بین رود، در مواردی دهان، دست و یا کل صورت تمثال را از بین می‌بردند.

گنجیه حیرت انگیزی از هزاران فسیل در کرانه های رودی در چین

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy