فاجعه ملی سیل ایران تماما ناشی از سوء مدیریت، چپاول و بی تدبیری است

232

فاجعه ملی سیل ایران قابل پیش بینی بود.

هم اکنون۲۷استان کشور متأثر از سیل و آبگرفتگی هستند و جان مردم در خطر است. عموم مردم به‌ویژه جوانان غیور را به کمک به مردم سیلزده در فارس، لرستان، گلستان، سیستان و بلوچستان شتافته‌اند.

سران حکومت بی‌اعتنا به درد و رنج مردم فقط به فکر حفظ نظام هستند.

در سوادکوه، مه‌ولات، کلاله و مینودشت، آق‌قلا، خراسان شمالی و هرمزگان در اثر این حوادث از دست رفته و به بیش از ۵۰۰۰هکتار اراضی کشاورزی در مازندران آسیب رسیده است.

سیل در شیراز و کازرون  در دروازه قرآن شیراز و بالا آمدن آب باعث تصادف در این محل شد و چندین ماشین با هم برخورد و دهها نفر در غافلگیری کشته شدند.

مسیر سیل توسط عوامل حکومت با مصالح ساختمانی پر شده بود و آب راهی برای عبور نداشت.

یکی از اهالی گلستان میگوید: «این سیل قبلاً پیش‌بینی شده است، ما در جلسات همه جا می‌گوییم آقا این لایروبی دهانه گرگان را سریع انجام بشود. الآن برویم دهانه گرگان را ببینیم از چهارسو به آن طرف آبی وجود ندارد علت چیست؟

به جای کارکردن لاپوشانی میکنند وحقایق را طور دیگری جلوه میدهند.

نبی هزارجریبی نماینده گرگان، گفت: «رحمانی فضلی را به‌دلیل ضعف مدیریت بحران، به مجلس می‌کشانم».

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران رژیم تقصیر را به گردن مسئولان محیط‌زیست استانها انداخت و گفت: «مهمترین علت سیل‌های اخیر لایروبی نشدن رودخانه‌ها به بهانه خشکسالی بوده است».

سیل توسط اساتید پیش بینی شده بود جدی نگرفتند

مقاله پژوهشی در دانشگاه تبریز سال ۹۶ که پیشبینی سیل و خطرات ناشی از آن را در آق قلا بررسی کرده بودند. سوال اینست چرا جدی نگرفتند؟!

اما چرا یک باران تند تبدیل به سیلی مهارناپدیر میشود؟

با پروژه‌هایی که مشخص نبود سر و ته آن چیست و تنها جیب سپاه پاسداران را پر میکرد؛ مسیر رودخانه‌ها را تغییر داده و آب را به سمت نقاط مسکونی بردند و با ایجاد سدهایی که هدفش مشخص نبود ساختار زمینهای پایین‌دست رودخانه را تغییر داده‌اند.

اقتصاد آنلاین به‌ نقل از پاوان، کانال خبری وزارت نیرو، نوشته است، این کانال در جدیدترین اخبار خود با انتشار تصاویری از تجاوز به حریم رودخانه‌های خوزستان، برداشت خاک از سیل‌بندها و مسدود شدن نهرها در اطراف هورالعظیم را مهمترین علت وقوع سیل در پایین‌دست ذکر کرده است.

سایت وزارت نیروی رژیم در ادامه با بیان این نکته که “بیشترین خسارت‌های مالی و آب‌گرفتگی هفته‌های اخیر در خوزستان به‌دلیل رعایت نکردن حریم و بستر رودخانه‌ها و کشت‌های غیرمجاز در حاشیه رودخانه‌ها و تالاب‌ها است” نقش سدها را در این اتفاق کاملا نادیده گرفته است».

سایت حکومتی اقتصاد آنلاین بر نقش وزارت نیرو در سیل‌خیز کردن خوزستان تأکید کرده و نوشته است وزارت نیرو با این بهانه مسئولیت خود را در این اتفاقات باز هم نادیده می‌گیرد».(اقتصادآنلاین ۲فروردین ۹۸)

افزایش وقوع سیل درگلستان

سیاست‌های ضدمردمی حکومت را می‌توان از افزایش آمار سیل‌ها دریافت. استان گلستان در دههٔ ۳۰ شاهد ۱۴مورد وقوع سیل بوده و در حالی که در ۲سال اخیر بیش از ۱۹۰سیل در این استان ثبت شده است.

جنگل‌تراشی و غارت طبیعت در استانهای شمالی علت اصلی سیل‌خیز شدن این استانهاست که خبرگزاری مهر آخوندی به آن اذعان کرده و از جمله نوشته است:

«مسئولان می‌گویند همه چیز آرام و تحت کنترل است اما واقعیت چیز دیگری است چرا که بکرترین نواحی ساحلی، جنگلی و کوهستانی استان از زیر تیغ ساخت و سازهای غیرمجاز و طمع سودجویان جان سالم به در نبرده است، براستی پشت این ساخت و سازها و تغییرهای غیرمجاز کاربری به کجا گرم است؟

مردم می‌گویند: «نورچشمی‌ها، سلبریتی‌ها، آقازاده‌ها و ویژه‌خوارها در تغییر کاربری غیرمجاز و ساخت و سازها حتی در بکرترین نواحی استان نقش دارند اما مسئولان همه این مسائل را رد می‌کنند انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده است.

آمارهای غیررسمی نصف شدن جنگل‌های شمال، از بین رفتن سطح وسیعی از اراضی قابل کشت و مزارع و دست‌اندازی به مراتع و جنگل‌ها، گواه آن است که همه چیز آرام نیست بلکه اراضی و عرصه‌های شمال رو به تمام شدن است».

غارتگری افراد صاحب‌نفوذ و دانه‌درشت

 مهر  به‌ نقل از وجیه‌الله موسوی، مدیرکل منابع طبیعی مازندران، نوشته است: «به تأکید کارشناسان، دست‌داشتن افراد صاحب‌نفوذ، دانه‌درشت و بعضاً سیاسی در تغییر غیرمجاز کاربری اراضی از مهمترین چالشهایی است که مزارع بکر و حاصلخیز استان را تهدید می‌کند و در دورترین مناطق مازندران می‌توان رویش قارچ‌گونه ویلاهایی را به نظاره نشست که مالک امروز آن یا وکیل دیروز خانه ملت است و یا صاحب‌منصبان پرنفوذ امروز».

مهر ادامه میدهد: «بررسیهای میدانی نشان می‌دهد که در دل ییلاقات بکر و کوهستانی، لاریجان، کجور، مناطق شرقی و مرکزی استان ویلاهایی بدخیم سبز شده‌اند و حصارهای بتنی، دیوار حائلی بین آن و مناطق روستایی ایجاد کرده است که اگر نام مالک آن پرسیده شود، بومی‌ها می‌گویند متعلق به فلان شخص سیاسی است»

لینک مرتبط

سیل هولناک شیراز- قربانیان سیل خیلی بیشتر از آمار داده شده است

سیل شیراز مردم خودروها و همه چیز را از جا می‌کند و با خود میبرد

آق‌ قلا غرق شد – سیل به ارتفاع دو متر رسیده است

سیل در گنبد کاووس ۶۰روستا را  به زیر آب برد و ۳۲هزار نفررا بی خانمان کرد

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy