فرانسه : برجام چک سفید برای نقض حقوق بشر در ایران شده است

39
 فرانسه : برجام چک سفید برای نقض حقوق بشر در ایران شده است
 فرانسه : برجام چک سفید برای نقض حقوق بشر در ایران شده است

 ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه اول فروردین با اشاره به حکم تازه برای نسرین ستوده، گفته است، توافق هسته ای برجام چک سفید امضاء برای نقض حقوق بشر در این کشور نیست.

به گزارش رویترز، ژان ایو لودریان خطاب به نمایندگان پارلمان فرانسه گفته است: صدور حکم تازه برای خانم ستوده خشم جهانی را در پی داشته است و  دولت ما نیز چنین احساسی دارد.

وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرده است: به رغم خروج آمریکا از برجام ما تلاش‌های بسیار کرده‌ایم تا توافق هسته‌ای (که توسط قدرت‌های جهانی و تهران) امضا شده حفظ شود

ژان ایو لودریان در ادامه گفته است: تلاش‌های ما برای حفظ توافق در وین و برجام چک سفید امضاء برای ایران نیست که حقوق بشر را نقض کند و به همین دلیل فرانسه از همه اقدامات لازم را برای تضمین آزادی خانم ستوده انجام خواهد داد.

یادآوری میشود روز ۲۱ اسفند آقای رضا خندان از ابلاغ حکم ۳۸ ساله همسرش، نسرین ستوده خبر داد و اعلام کرد: در آخرین پرونده‌اش حکمی که در زندان ابلاغ شده، به ۳۳ سال زندان و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق، محکوم شده است.

رضا خندان گفت که همسرش نسرین ستوده، از بابت پرونده نخست خود نیز پنج سال زندان داشته است که در مجموع، محکومیت این وکیل زندانی را به ۳۸ سال زندان و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق، می‌رساند.

محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی، در همین روز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس قوه قضائیه ایران، گفت: «نسرین ستوده به اتهام اجتماع علیه امنیت ملی به پنج سال حبس و به اتهام اهانت به رهبری به دو سال حبس محکوم شده است.»

یک منبع آگاه اما در واکنش به انتشار این خبر گفت حکم سنگین حدود ۴۰ سال حبس برای نسرین ستوده صادر و ابلاغ شده اما تلاش قاضی مقیسه پوشاندن این خبر با دادن اطلاعات نادرست و ناکافی است.

خبر منتشر شده از سوی رضا خندان نشان می‌دهد نگرانی سازمان عفو بین‌الملل در مورد احتمال صدور چنین حکم سنگینی برای نسرین ستوده به‌جا بوده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy