اولین زن دریافت کننده جایزه آبل، یکی از معتبرترین جوایز بین المللی ریاضیات در جهان

156
اولین زن دریافت کننده جایزه آبل، یکی از معتبرترین جوایز بین المللی ریاضیات در جهان
اولین زن دریافت کننده جایزه آبل، یکی از معتبرترین جوایز بین المللی ریاضیات در جهان

یک پروفسور آمریکایی، اولین زن دریافت کننده «جایزه آبل»، یکی از معتبرترین جوایز بین المللی ریاضیات در جهان، شده است. به گزارش آسوشیتدپرس، آکادمی علوم و ادبیات نروژ در شهر اسلو، روز سه شنبه اعلام کرد که «کرن کسکولا اولنبک» استاد دانشگاه تگزاس در شهر آستین، امسال برنده جایزه آبل شده است که خیلی‌ها آن را هم طراز جایزه نوبل ریاضیات می دانند.

این جایزه ۶ میلیون کرون نروژی، معادل ۷۰۴ هزار دلار آمریکا است.

هیئت ژوری از خانم کسکولا اولنبک به خاطر «فعالیت هایش در تجزیه و تحلیل هندسی و نظریه پیمانه ای، همینطور از اینکه یکی از طرفداران سفت و سخت برابری جنسیتی در زمینه علوم و ریاضیات» است، تقدیر کرد.این جایزه به افتخار «نیلس هنریک آبل»، ریاضی‌دان نروژی قرن نوزده میلادی، در سال۲۰۰۳ توسط کشور نروژ بنیان گذاشته شد.

بیشتربخوانید

جایزهٔ آبل (به انگلیسی: Abel Prize) جایزه‌ای است بین‌المللی که هر ساله توسط شاه نروژ به یک یا چند ریاضی‌دان که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشد، داده می‌شود.

این جایزه که به افتخار ریاضیدان نروژی نیلس هنریک آبل(۱۸۲۹–۱۸۰۲) نامگذاری شده در سال ۲۰۰۱ توسط دولت نروژ بنیان‌گذاری شد جایزهٔ مکملی برای جایزه هولبرگ است که در علوم انسانی داده می‌شود. جایزه نقدی آن ۶ میلیون کرون نروژ معادل ۶۰۰۰۰۰ یورو است. مراسم اعطای جایزه در آتریوم دانشکده حقوق دانشگاه اسلو، جایی که از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۸۹ در آن جایزه صلح نوبل داده می‌شد، برگزار می‌شود. هیئت مدیره جایزه یک سمپوزیوم آبل هم بنیانگذاری کرده‌اند که توسط انجمن ریاضیات نروژ اداره می‌شود.

اغلب جایزه آبل را به عنوان جایزه نوبل ریاضیات توصیف می‌کنند.

تأسیس این جایزه اولین بار توسط ریاضیدان نروژی سوفوس لی(۱۸۴۲–۱۸۹۹) هنگامی که او مطلع شد تصمیم آلفرد نوبل بر دادن جایزه‌ای سالانه شامل ریاضیات نخواهد شد در سال ۱۸۹۹پیشنهاد شد. مرگ لی وقفه‌ای در تأسیس جایزه ایجاد کرد و تلاش اسکار دوم برای تأسیس آن در سال ۱۹۰۲ ناموفق بود و این کار به علت بی‌نتیجه بودن مذاکرات اتحاد سوئد و نروژ در سه سال بعد پیچیده‌تر شد.

لیلیت تریان مجسمه‌سازان پیشکسوت ایران در سن ۸۸ سالگی درگذشت

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy