حکم خواندن کتاب دشمن شناسی خامنه‌ای به عنوان اشد مجازات برای محکومین

93
حکم خواندن کتاب دشمن شناسی خامنه‌ای به عنوان اشد مجازات برای محکومین
حکم خواندن کتاب دشمن شناسی خامنه‌ای به عنوان اشد مجازات برای محکومین

بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری، در گفتگو با کمپین حقوق بشر ایران از صدور حکم شش سال حبس و مطالعه و رونویسی از کتاب دشمن شناسی خامنه‌ای خبر داد.

اخیرا قضاییه حکومت با مجازاتهای جایگزین برای حبس فعالین را بر آن میدارد که با خواندن کتابهای مربوط به مزخرفات خامنه‌ای و سپس امتحان دادن آنها از حبسشان کاسته شود.

این نوعی تبلیغ و تفتیش عقاید محسوب میشود و بههمین دلیل بهنام ابراهیم زاده  گفته است حاضر است حبس بکشد اما این کتابها را نخواند.

سه کتاب خامنه ای از جمله کتاب دشمن شناسی در مورد دیدگاه‌های وی درباره “دشمن”‌ هستند که مطالعه و رونویسی آن برای بهنام ابراهیم زاده به عنوان مجازات در نظر گرفته شده است.

ابراهیم‌زاده می‌گوید که “انتظار حکم زندان را داشتم اما مطالعه سه کتاب و رونویسی از آن هم اضافه شده است”. او تاکید دارد که “حاضرم یک سال حبس بکشم اما این کتاب‌ها را مطالعه نخواهم کرد.”

پیش از این برای ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نیز مطالعه و رونویسی از سه کتاب مرتبط با رهبر جمهوری اسلامی به عنوان مجازات تکمیلی در نظر گرفته شده بود.

فرزند ابوالفضل قدیانی در توییتر درباره‌ این حکم نوشته است: «در حکم از باب مجازات تکمیلی ابوالفضل قدیانی به ایشان تکلیف شده است که نسبت به مطالعه و رونویسی کتاب‌های زیر اقدام نماید:

حکایت زمستان به قلم سعید عاکف،

داستان سیستان به قلم رضا امیرخانی،

کتاب دشمن شناسی انتشارات انقلاب اسلامی (لابد برای شناخت بیشتر آقای خامنه‌ای).»

دفتر خامنه ای نسبت به این حکم واکنش نشان داد و نوشت:

انتشار آثار مرتبط با رهبر معظم انقلاب برای آشنایی با رأی و اندیشه و نیز زندگی و سیره اخلاقی و اجتماعی معظم‌له است و بکارگیری آن به عنوان مجازات یک مجرم، بدسلیقگی است.

تا به حال برای محکومان از مجازاتهای شلاق و حبس‌های طولانی مدت و… در قوه قضاییه حکم میشد و حالا خواندن این کتابها هم به همان اندازه برای محکومین عذاب‌آور تلقی شده است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy