تحریم‌های ایالات متحده آمریکا صنعت نفت ایران را فلج کرده است

29
تحریم‌های ایالات متحده آمریکا صنعت نفت ایران را فلج کرده است
تحریم‌های ایالات متحده آمریکا صنعت نفت ایران را فلج کرده است

تحریم‌های ایالات متحده آمریکا صنعت نفت ایران را با بحرانی نفس‌گیر مواجه کرد که ناوگان کشتی‌های نفت‌کش‌ این کشور را فلج کرده است. ناوگان کشتی‌های نفت‌کش ایران که خود در اصل فرسوده است، از ۵۰ دستگاه تشکیل شده است. این نفت‌کش‌ها برای انتقال و انبار مقادیر فروخته نشده نفت کاربرد دارد.

اما اکنون گزارش‌های سازمانه‌های تشخیص هویت نفت‌کش‌ها نشان از آن دارد که ایران در حال حاضر تنها از ۱۶ نفت‌کشی استفاده می‌کند. این نفت‌کش بیش از ۱۹ سال عمر دارد و نفت‌کش هم از سال ۱۹۹۶ وارد خدمت شده است. سال گذشته هم نفت‌کش سانچی پس از برخورد با کشتی دیگر روبروی سواحل چین غرق شد.

از سوی مذاکرات ایران با کره جنوبی برای خرید ۱۰ نفت‌کش غول‌پیکر جدید متوقف شده است. پاناما هم ۲۱ نفت‌کش ایرانی را از فهرستش حذف کرد؛ اقدامی که ایران را مجبور کرد تا چرم‌ خود را بر این نفت‌کش‌ها نصف کند؛ مساله‌ای که برای تهران دردسر ساز می‌شود.

بیشتربخوانید

مثلث تجاری چین، هند و روسیه

ایران در حال حاضر به دنبال احیای نظام مبادله نفت در برابر کالا با سه کشور چین، هند و روسیه است. معافیت مقطعی چین و هند در برابر تحریم خرید نفت ایران، این فرصت را برای دولت این کشور مهیا کرده تا تجربه دور قبلی تحریم ها را تکرار کند. روسیه نیز که در شرایط مشابه ایران تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد از این توسعه تجارت حمایت می‌کند.

به این صورت که پول نفت ارسالی ایران به این سه کشور بر مبنای پول ملی این کشورها در حساب بانکی دولتی که مراودات بین‌المللی ندارد و یا تراکنشی با نظام مالی مرتبط با آمریکا ندارد، سپرده می‌شود و در مقابل ایران ما به ازاء این رقم، کالا وارد خواهد کرد.

پیشتر و در فاصله سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳ این روش به یک فرصت برای این مثلث تجاری تبدیل شد. به طوری که واردات ایران از این سه کشور از حدود ۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۹ به نزدیک ۱۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۳ رسید.

تحریم‌ها تاکنون ۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران کاسته است

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy