دو فضانورد آمریکایی و یک فضانورد روس راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند

16
دو فضانورد آمریکایی و یک فضانورد روس راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند
دو فضانورد آمریکایی و یک فضانورد روس راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند

دو فضانورد آمریکایی و یک فضانورد روس روز جمعه، با یک فضاپیمای سایوزِ روسیه، راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند. دو تن از این فضانوردان یعنی نیک هیگ آمریکایی و همکار روس او، الکسی اوچینین سال گذشته از سانحه‌ای که هنگام پرتاب یک فضاپیمای سایوز پیش آمد جان به در برده بودند.

بررسی‌های تازه نشان داده است که دلیل سانحه سال گذشته آسیب دیدگی یکی از حسگرهای نصب شده روی موشک بوده است، اتفاقی که ظاهرا حین عملیات نصب قطعات موشک در پایگاه بایکونور قزاقستان صورت گرفته بوده است.

این دو فضانورد در هفته جاری اعلام کرده بودند که این بار اطمینان دارند که به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند رسید و کریستینا کوچ دیگر فضانورد آمریکایی در پرواز روز سه‌شنبه این دو تن را همراهی کرد.

موشک حامل سفینه این فضانوردان ساعت ۱۹ و ۱۴ دقیقه به وقت گرینویچ عازم فضا شد و هشت ساعت بعد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

فضاپیمای سایوز روسیه پراستفاده‌ترین فضاپیمای سرنشین‌دار جهان به شمار می‌رود.

بیشتربخوانید

دانستنی‌ها؛ چه خطراتی در فضا متوجه جسم آدمی است؟

فضا محیطی پرخطر برای آدمی است. بزرگترین چالش، تابش کیهانی و ریزگرانش یا بی‌وزنی نزدیک به صفر است که بر کارکرد بدن تاثیر می‌گذارد.

تراکم استخوان‌ها‌ در فضا ماهانه ۱ تا ۱.۵ درصد کم می‌شود که معادل یک سال کاهش تراکم استخوان بر روی زمین است. در عرض فقط چند روز ماهیچه‌ها ۲۰ درصد حجمشان را از دست می‌دهند. سلول‌های قلب نیز رو به زوال می‌روند. مایعات بدن به مغز و چشم‌ها فشار وارد می‌آورد که در دراز مدت می‌تواند به اختلالات بینایی بیانجامد. پیر شدن شریان‌ها، سنگ کلیه و افزایش طول ستون فقرات و افسردگی خطرات دیگری هستند.

ماموریت راه‌پیمایی فضایی تنها با شرکت زنان فضانورد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy