سکه‌‌ای که علاوه بر نام هاوکینگ، تصویر یک سیاه‌چاله را روی خود دارد

24
سکه‌‌ای که علاوه بر نام هاوکینگ، تصویر یک سیاه‌چاله را روی خود دارد
سکه‌‌ای که علاوه بر نام هاوکینگ، تصویر یک سیاه‌چاله را روی خود دارد

به منظور بزرگداشت استیون هاوکینگ، فیزیکدان و کیهان‌شناس فقید بریتانیایی، سکه‌‌ای در این کشور ضرب می‌شود که علاوه بر نام هاوکینگ، تصویر یک سیاه‌چاله را روی خود دارد. استیون هاوکینگ بخش اعظم عمر خود را صرف تحقیق درباره سیاه‌چاله‌ها کرد.

ادوینا الیس، طراح این سکه جدید به رسانه‌های بریتانیا گفت کشیدن یک طرح مفهومی از یک سیاه‌چال روی یک سکه به خودی خود شگفت‌انگیز است ولی شرط می‌بندم که این پیچیده‌ترین طرح فیزیک کشیده شده روی پول‌ها تا به امروز است.

یکی از درخشان‌ترین دستاوردهای استیون هاوکینگ در زمینه‌ سیاه‌چاله‌ها، «تابش هاوکینگ» نام دارد و برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ توسط او مطرح شد و به بررسی تابش ماده سیاه از سیاه‌چاله‌ها و مباحث فیزیک نظری پیرامون آن می‌پردازد.

هنوز درباره ارزش مادی سکه‌ای که نام و نشان استیون هاوکینگ را بر خود دارد، اطلاعات دقیقی منتشر نشده است.

استیون هاوکینگ در ۸ ژانویه ۱۹۴۲ در آکسفورد به دنیا آمد و در ۱۴ مارس ۲۰۱۸ و در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

بیشتربخوانید

اِستیوِن ویلیام هاوکینگ (انگلیسی: Stephen William Hawking؛ زادهٔ ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲ – درگذشت ۱۴ مارس ۲۰۱۸) فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسندهٔ بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری دردانشگاه کمبریج بود. که کارهای علمی‌اش سابقه‌ای بیش از چهل سال دارد. کتاب‌ها و همایش‌هایش، او را به یک چهرهٔ محبوب تبدیل کرده‌است. او عضو جامعهٔ سلطنتی هنر Art و عضو ثابت جامعهٔ اسقفان دانشمند است و در سال ۲۰۰۹ موفق به دریافت مدال آزادی Freedom ریاست جمهوری آمریکا شد.

هاوکینگ به مدت سی سال یعنی از سال ۱۹۷۹ تا یکم اکتبر ۲۰۰۹، دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بوده‌است.وی به خاطر فعالیت در زمینهٔ کیهان‌شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینهٔ سیاه‌چاله، شناخته شده‌است. کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی‌ماند باعث شهرتش شد. همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد.

هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بوده و از هر گونه تحرک عاجز است؛ نه می‌تواند بنشیند، نه برخیزد، و نه راه برود. حتی قادر نیست دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند و حتی توانایی سخن گفتن را نیز ندارد. وی با وجود توانایی‌های بسیار در زمینهٔ کیهان‌شناسی، تاکنون جایزه نوبل را کسب نکرده‌است.

 

 

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy