دیدار حسن روحانی با آیت‌الله سیستانی بدون حضور قاسم سلیمانی - خشم کیهان
دیدار حسن روحانی با آیت‌الله سیستانی بدون حضور قاسم سلیمانی - خشم کیهان

روحانی در جریان سفر خود، قرارهای اقتصادی مهمی با دولت عراق منعقد کرد همچنین صبح امروز با آیت‌الله سیستانی در شهر نجف دیدار و گفت‌وگو کرد.

خود دولت به این دیدار بیش از انعقاد قراردادها اهمیت داد و جناح رقیب هم خوب آن را گرفت.

در این دیدار نه تنها از قاسم سلیمانی خبری نبود بلکه حسن ظریف کنار روحانی نشسته و این کار از سمت روحانی نوعی قدرت‌نمایی به جناح رقیب برای این بوده که به آنها بگوید طرف اصلی مذاکره نه قاسم سلیمانی بلکه حسن روحانی است.

واکنش تند کیهان که بیان کننده نظرات خامنه ای است، شیرینی قدرت نمایی روحانی در برابر جناح مقابل در ملاقات با سیستانی را در روزهای آینده به کام او تلخ خواهد کرد.

کیهان در ستون  گفت و شنود امروزش نوشت:

گفت: پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی دولت اعلام کرد؛ اولین پیام سفر روحانی به رهبران عراق این است که روحانی از قدرت قابل توجهی برخوردار است و لازم نیست آنها با سایر نهادها و چهره‌های نظامی گفت‌وگو کنند!

گفتم: این ادعای سایت رسمی دولت که دقیقا همان خواسته داعشی‌هاست! یعنی با نظامیان ایران که اصلی‌ترین عامل نجات عراق از چنگ تروریست‌های وحشی داعش بودند رابطه نداشته باشید تا مردم عراق دست‌بسته به داعش تحویل داده شوند!

گفت: حضور روحانی در عراق و امنیت او مدیون فداکاری‌ها و جانبازی‌های سپاه و مخصوصا سردار سلیمانی است. وگرنه دولت در مذاکرات غیر از تحمیل برجام، افزایش تحریم‌ها، از دست دادن تاسیسات هسته‌ای و… چه هنر و دستاوردی داشته است؟!

گفتم: گردانندگان سایت دولت هم متوجه شده‌اند که حمایت آنها از داعش بدجوری لو رفته است، این کلیپ را حذف کرده و ادعا کرده‌اند که ‌اشتباهی روی سایت رفته!

گفت: تنها احتمال ‌اشتباه این است که می‌خواستند برای آمریکا بفرستند ولی ‌اشتباها روی سایت دولت گذاشته‌اند!

گفتم: عذر بدتر از گناه آورده‌اند! یارو توی هواپیما رفت دستشویی. یکی چمدونش رو روی صندلی او گذاشت و وقتی طرف برگشت، گفت؛ ببخشید فکر کردم پیاده شدی!

بی بی سی نوشت:‌ سیاست خارجی منطقه‌ای ایران، به ویژه در عراق بعد از صدام حسین، سالهاست که محل یک دوگانگی بنیادین است: در یک سو نظامیان سپاه قدس و در راس آنها، قاسم سلیمانی فرمانده این سپاه که به شکل دوفاکتو “مسئول پرونده عراق” توصیف شده و در سویی دیگر، دستگاه دیپلماسی که به طور خاص از زمان به قدرت رسیدن حسن روحانی و وزارت خارجه محمدجواد ظریف، در تلاش است تصویری مسالمت‌جو از چهره بیرونی نظام جمهوری اسلامی ترسیم کند.

این دوگانگی اخیرا به یک رویارویی علنی و البته بی‌سابقه رسید و در جریان سفر غیرمنتظره بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به تهران، پرده‌ها ور افتادند و با استعفای اعتراضی آقای ظریف، آنچه تحلیلگران در قالب نشانه‌شناسی رفتارهای وزارت خارجه ایران، ردگیری می‌کردند به یک واقعیت بی‌پرده تبدیل شد.

دلخوری آقای ظریف به حدی بود که قاسم سلیمانی ناچار شد به موضوع واکنش نشان دهد و بگوید که وزیر خارجه مسئول سیاست خارجی مملکت است.

منتقدین جمهوری اسلامی چندان به این گزاره باور ندارند و نقش افرادی مانند آقای سلیمانی یا شخص رهبر جمهوری اسلامی را در سیاست خارجی کشور بسیار محوری و کلیدی ارزیابی می‌کنند.

با این حال، گویی در سفر بشار اسد حتی تعارفات و ظاهرسازی رایج هم جدی گرفته نشد و در عوض با حضور قاسم سلیمانی در تمامی تصاویر سفر اسد، بر نقش کلیدی او تاکید شد.

در سفر اخیر روحانی به عراق اما در کنار آیت‌الله سیستانی و حسن روحانی، از قاسم سلیمانی خبری نبود.

در واقع این فرمانده نظامی سپاه به رغم سالها حضور در عراق و سازماندهی شبکه‌هایی از نیروهای شبه‌نظامی شیعه در این کشور، هرگز در تصویری در کنار آیت‌الله سیستانی دیده نشده است.

برعکس، رسانه‌های عربی از جمله روزنامه الشرق الاوسط از دلخوری آیت‌الله سیستانی از میزان نفوذ آقای سلیمانی در عراق خبر داده‌اند.

نکته مهم‌تر اینکه در عکس روحانی-سیستانی، جای سلیمانی اساسا خالی نیست. چرا که در کنار این دو نفر، محمد جواد ظریف نشسته؛ همان وزیری که اخیرا استعفا کرد و سالهاست در نگاه ناظران پشت پرده سیاستگذاری خارجی جمهوری اسلامی در منطقه، در رقابتی سخت با قاسم سلیمانی به سر می‌برد.

و البته تحلیل این دیدار در زمینه رقابت سلیمانی با دولت و شخص ظریف، فراتر از شواهد قابل تفسیر، یک سند روشن غیرقابل تفسیر هم دارد: ویدئوی کوتاهی که توسط تشکیلات تبلیغاتی دولت (پاد) منتشر شد و در آن به وضوح آمده بود که دیدار با آیت‌الله سیستانی، پیامی است به سران عراق که به جای “سایر نهادها و چهره‌های نظامی” با “روحانی به عنوان رئیس دولت” گفت‌وگو کنند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy