عفو بین‌الملل نگران صدور حکم اعدام برای فعالان محیط زیست زندانی است

70
عفو بین‌الملل نگران صدور حکم اعدام برای فعالان محیط زیست زندانی است
عفو بین‌الملل نگران صدور حکم اعدام برای فعالان محیط زیست زندانی است

 سازمان عفو بین‌الملل از احتمال صدور حکم اعدام برای فعالان محیط زیستی زندانی در ایران ابراز نگرانی کرد و در بیانیه‌ای که امروز منتشر کرد نوشت:  هشت فعال محیط زیستی ایرانی که در زندان به‌سر می‌برند ممکن است با حکم اعدام یا احکام حبس طولانی‌مدت مواجه شوند.

این بیانیه می‌افزاید که اتهامی که به این افراد زده شده «صرفاً مربوط است با فعالیت‌های زیست‌محیطی آنها و ازجمله تحقیق در زمینه حیات وحش در حال انقراض در ایران.»

به گفته عفو بین‌الملل روند دادرسی این هشت تن «به طرز فاحشی غیرعادلانه» انجام شده و این فعالان از شکنجه و بدرفتاری با خود در زندان خبر می‌دهند.

هشت فعال محیط زیست به نام‌های سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و مراد طاهباز، بیش از یک سال است که در «بازداشت موقت» سازمان اطلاعات سپاه پاسداران هستند.

قوه قضائیه رژیم ایران در ابتدا اتهام آنها را «جاسوسی برای بیگانگان» اعلام کرده بود، اما چند ماه بعد اتهام «فساد فی الارض» برای برخی از آنها مطرح شد که میتواند منجر به صدور حکم اعدام برای آنها بشود.

یادآوری میشود آقای کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه، فعال محیط زیست ومدیرعامل پیشین سازمان غیردولتی حیات‌وحش میراث پارسیان به همراه تعدادی دیگر از اعضای این موسسه، از جمله بازداشت شدگان اردیبهشت ماه سال جاری بودند. آقای سیدامامی دو هفته پس از بازداشت در زندان بوسیله خودکشی شدن درگذشت.

دادستان کل کشور و دادستان عمومی و انقلاب تهران بارها کاووس سیدامامی را متهم کردند که بخشی از یک شبکه جاسوسی برای دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بوده است.

 اطلاعات سپاه، بازداشت شدگان و خانواده های آنها را برای انجام اعترافات تلویزیونی اجباری بر علیه آقای سید امامی، تحت فشار قرار داده بود

لینکهای مرتبط

حمایت لئوناردو دی‌کاپریو،از ادامه بازداشت هشت فعال محیط زیست زندانی در ایران

از محل نگهداری فعال محیط زیست پوریا سپهوند هیچ اطلاعی در دست نیست

تحت فشار قرار دادن فعالین محیط زیست بازداشت شده برای اعترافات اجباری

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy