فلاحت پیشه:‌ موضوع خانم زاغری در قالب اصل رافت اسلامی قابل حل بود!

56
فلاحت پیشه:‌ موضوع خانم زاغری در قالب اصل رافت اسلامی قابل حل بود!
فلاحت پیشه:‌ موضوع خانم زاغری در قالب اصل رافت اسلامی قابل حل بود!

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در واکنش به اعطای حمایت دیپلماتیک انگلیس به نازنین زاغری گفت: اگر این اقدامات رخ نمی‌داد موضوع خانم زاغری در قالب اصل رافت اسلامی قابل حل بود.

وزارت خارجه انگلیس در اقدامی نادر حمایت دیپلماتیک به نازنین زاغری اعطا کرد و این پرونده را از حالت کنسولی به مساله‌ای میان دو کشور تبدیل نمود.

رییس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به این اقدام دولت انگلیس تائید کرد: مداخله انگلیسی‌ها در پرونده نازنین زاغری به ضرر وی تمام شد.

این در حالیست که وزیر خارجه انگلیس در بیانیه ای نوشت: انگلیس تصمیم گرفته گامی بسیار غیرمعمول برداشته و مصونیت دیپلماتیک را [برای زاغری] به کار گیرد.

تصمیم من یک گام مهم دیپلماتیک است که به تهران نشان می‌دهد رفتارش کاملاً نادرست است.

این تصمیم به کل دنیا نشان می‌دهد که نازنین بی‌گناه است و انگلیس اینکه با یکی از شهروندانش تا این حد ناعادلانه رفتار شود را تاب نخواهد آورد.

سفیر جمهوری اسلامی در انگلیس در واکنش به تصمیم وزیر خارجه انگلیس در توئیتر نوشت: تصمیم وزارت خارجه انگلیس به اعطای حمایت دیپلماتیک به خانم زاغری، مخالف حقوق بین الملل است و فاقد آثار حقوقی و اجرایی است.

حقوق بین الملل اعطای حمایت دیپلماتیک از سوی دولتها را فقط نسبت به اتباع خود ممکن میداند.

طبق قانون جمهوری اسلامی، ایرانیان فارغ از محل اقامت، تابعیت خود را حفظ می کنند.

سایت خبری “باشگاه خبرنگاران” وابسته به صداوسیما نوشت: تصمیم وزارت خارجه انگلیس، بازداشت این جاسوس دو تابعیتی را از یک مسئله کنسولی به یک مسئله فی مابین دولت‌های دو کشور تغییر داده و با معرفی وی به عنوان نماینده سیاسی دولت انگلیس فشارها را برای آزادی او افزایش خواهد داد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy