شکایت تیم ملی فوتبال زنان آمریکا به دلیل تبعیضات جنسی

29
شکایت تیم ملی فوتبال زنان آمریکا به دلیل تبعیضات جنسی
شکایت تیم ملی فوتبال زنان آمریکا به دلیل تبعیضات جنسی

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا روز جمعه ۸ مارس۲۰۱۹، همزمان با روز جهانی زن، اعتراض کتبی خود، مبنی بر تبعیضات جنسی علیه زنان را به فدراسیون اعطا کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، همه اعضای تیم ملی زنان در روز زن به صورت گروهی ۲۸ نفره شکوائیه خود را به دادگاه فدراسیون در لس آنجلس دادند.

این شکوائیه مربوط به اعتراض زنان فوتبالیست در زمینه دستمزدهای فصلی آنان و مسائل دیگر کاری آنان است.

گروهی از ستارگان فوتبالیست از جمله مگان راپینو، کارلی لوید و الکس مورگان اظهار کردند که دستمزد آنها خیلی کمتر از همتایان فوتبالیست مرد است، در حالی که بازی آنان بهتر از مردان است.

الکس مورگان، کاپیتان تیم در این باره گفت: هر یک از ما افتخار می کینم که پیراهن تیم جرسی آمریکا را می پوشیم.

وی افزود: مبارزه برای برابری جنسیتی، بخشی از مسئولیت ما است. ما به عنوان بازیکن، حق داریم دستمزد برابر و مانند مردان دریافت کنیم.

این زنان فوتبالیست به مدت سه سال است که شکایت خود را برای رسیدن به برابری به دادگاه فدراسیون اعطا کرده اند اما هنوز قانون برابری جنسیتی به تصویب نرسیده است و فدراسیون آمریکا هنوز پاسخی به آنها نداده است.

شکایت، موارد مختلفی همچون نابرابری جنسیتی ساختاری، شرایط سفر آنها، کادر پزشکی، ترفیع رتبه تیمی و آموزش ها به زنان در سطحی با کیفیت نامطلوب تر از مردان فوتبالیست را دربر می گیرد.

تیم ملی فوتبال آمریکای زنان، موفقیت های درخشانی تاکنون داشته است که سه قهرمانی در جام جهانی و چهار بار قهرمانی المپیک، گویای این حقیقت است.

این در حالی است که تیم ملی مردان تا کنون هیچ یک از این افتخارات را کسب نکرده و بزرگترین افتخار آنها رسیدن به یک چهارم نهایی در سال ۲۰۰۲ می باشد.

در سال ۲۰۱۵ که مهمترین و افتخارآمیزترین سال تیم ملی زنان آمریکا در جام جهانی بود، فقط ۲۳ میلیون نفر تماشاگر به استادیوم ها آمدند.

اکتبر سال ۲۰۱۸، فیفا اظهار کرد که جایزه امسال را دو برابر می کند و به ۳۰ میلیون دلار در جام فرانسه امسال می رساند. در حالی که تیم مردان، در جام جهانی گذشته، ۴۰۰میلیون دلار دریافت کردند.

فیفا اعلام کرد که ژوئن امسال تعدادی از سرپرستان را جمع می کند تا به این مشکلات موجود در فوتبال زنان پرداخته شود.

این فوتبالیست های زن از کلیه بازیکنانی که در آمریکا بازی می کنند دعوت کردند که در این شکایت شرکت کنند.

مگان رپینو گفت: ما تنها نسبت به آنچه می دانیم حقیقت است مسئولیت داریم بلکه برای آنچه شایستگی آن را داریم می ایستیم. چون ما قهرمان هستیم.

در سال ۲۰۱۷ تیم ملی هاکی روی یخ زنان به خاطر اعتراض به تبعیض جنسیتی تهدید به تحریم شدند اما بعد از دنبال کردن کار شکایت با امتیازات بهتر و دستمزدهای بیشتر برگشتند.

فدراسیون فوتبال زنان نیز در سال ۲۰۱۷ قول داد تمام کسری ها را جبران کرده و شرایط بهتری فراهم کند اما به نظر می رسد هنوز خیلی جا برای کار در این زمینه است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy