یازدهمین نشست برجام و بل بشوی مواضع جناح‌های درون نظام

53
یازدهمین نشست برجام و بل بشوی مواضع جناح‌های درون نظام
یازدهمین نشست برجام و بل بشوی مواضع جناح‌های درون نظام

نشست برجام با ریاست معاون موگرینی روز گذشته برگزار شد. این  یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان رژیم و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) بود که  به مدت ۵ساعت در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد.

با اینکه در پایان نشست برجام بیانیه‌ای صادر و تأکید شده که رژیم به تعهدات خودش در قبال آژانس عمل کرده و در این رابطه از پایبندی رژیم استقبال شده، اما  رسانه‌های جناح ولی فقیه واکنش های عصبانی نسبت به این بیانیه نشان دادند.

علت خشم جناح ولی فقیه از روی بازتاب آنها

وطن امروز(۱۶اسفند): «عراقچی می‌گوید: قرار است در این نشست محتوای بسته نفت در برابر دارو و غذا مورد بررسی قرار گیرد … پیشنهاد ۳کشور اروپایی به ایران را یک طراحی برای خروج آرام اروپا از برجام نیز ارزیابی کرده‌اند. کارشناسان می‌گویند اروپایی‌ها در عمل از برجام خارج شده‌اند اما در مواضع خود، هم‌چنان خودشان را به برجام وفادار اعلام می‌کنند».

و اضافه می‌کند: «تروئیکای اروپایی به‌دنبال آن است تا از طریق اتلاف وقت و معطل نگه‌داشتن ایران پای برجام، با سیاست ترامپ برای افزایش فشارهای تحریم بر مردم ایران همراهی کند».

کیهان: «اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گستاخانه از خروج آمریکا از برجام صرفاً ابراز تأسف کرده و با لحنی طلبکارانه به ایران دستور داده است که باید یکطرفه تعهدات برجامی خود را ادامه دهد … اتحادیه اروپا در این بیانیه، ضمن یادآوری پایبندی ایران به مفاد برجام گفته که ایران «باید» این کار را ادامه دهد … طبق تأییدات آژانس در ۱۴گزارش متوالی، ایران به اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود که در معرض نظام جامع راستی‌آزمایی و نظارت آژانس قرار دارد ادامه داده و باید این کار را ادامه دهد».

کیهان همچنین می‌نویسد: که در بیانیه اروپا دانه‌دانه تعهدات رژیم در برابر آژانس مثل دسترسی به همهٔ سایتها و محدودیتهای مربوطه و ضرورت تصویب پروتکل الحاقی قید و تأکید شده و همچنین از این‌که تحریم‌های حقوق‌بشری دوباره تمدید شده واکنش نشان داده است.

یادآوری میشود؛  به موازات اجلاس وین، اتحادیه اروپا تحریم ناقضان حقوق‌بشر در ایران را یک‌سال دیگر تمدید می‌کند.

این تحریم شامل ۸۲تن از فرماندهان سپاه پاسداران و نیروی انتظامی و قضات و دادستانهای جنایتکار رژیم آخوندی می‌شود.

تمدید این تحریم‌ها رسماً توسط اجلاس وزیران اتحادیه اروپا در هفته‌های آتی تصویب می‌شود.

سکوت روحانی نسبت به این‌همه خبر!

همزمان با انتشار این‌ خبرها روحانی مطلقاً به موضوع اتحادیهٔ اروپا و خبرهای مورد نظر اشاره نکرد و با سکوت از آنها گذشت چون به نفعش نبوده است!

در حالی‌که در سخنرانی‌اش در لاهیجان بر اهمیت برجام به‌عنوان یک دستاورد تأکید کرد و از مذاکره و مصالحه حرف زد و بعد در شورای اداری استان هم این موضوع را با صراحت بیشتری تکرار کرد.

حرف‌های متناقض روحانی

روحانی در جلسهٔ اداری استان گیلان با تأکید بر این‌که واضح است روزهای سختی برای کشور پیش رو داریم اما راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد، گفت: «در سفر به نیویورک در سال ۹۶ مقامات دولت آمریکا ۸بار تقاضای ملاقات با دولت جمهوری اسلامی ایران را داشتند و در سال ۹۷ نیز ۵رهبر دنیا واسطه ملاقات شدند و ما نشان داده‌ایم هم اهل مذاکره ایم و هم از میدان جنگ ترسی نداریم».

این حرف‌ها باید مقایسه شوند با سخنرانی‌ او در لاهیجان که گفت:‌ «ما، در یک اختلاف‌نظری نیستیم امروز با آمریکا که نه قابل مذاکره باشد نه قابل مصالحه باشد».

البته هم‌چنان که در مقدمه این جمله به‌طور متناقضی گفت: «اختلاف ما با آمریکا بر سر این است که به ما می‌گوید برگردید به ۴۰سال قبل و ما می‌گیم برنمی‌گردیم».

در حالیکه از دخالت‌های در کشورهای منطقه و مشخصاً سوریه و عراق دفاع کرد و تلاش می‌کرد صورت نظام را با سیلی ادعای پیروزی در سوریه و عراق سرخ نگه‌دارد، گفت که رژیم قدرت بزرگ در منطقه است.

در حالی‌که خودش قبلاً گفته بود که به جای این‌که در فکر قدرت اول منطقه شدن باشیم باید به قدرتمند شدن منطقه فکر کنیم.

واقعیت حرف‌های روحانی

واقعیت این‌ همه حرف‌های متناقض چیزی نیست جز بالانس کردن حرفهایش در مورد مذاکره و مصالحه!

کما این‌که خیلی صریح گفت: «ما نیز اهل مذاکره هستیم و قدرت آن را نیز داریم و به‌دلیل تخصص در این حوزه با قدرت اعلام می‌کنم ترسی از میز مذاکره نداریم… و از میز مذاکره بحث حقوقی و جنگ ترسی نداریم».

و بعد هم این نکته را اضافه کرد: «مبنای رابطه ما با دنیا منفعت مشترک است و قطعاً یک رابطه یک‌طرفه نبوده و باید در مراودات با کشورهای دنیا منفعت یکدیگر در نظر گرفته شود وگر نه این مسیر ادامه‌دار نیست».

منظورش این بود که اگر می‌خواهیم چیزی به دست بیاوریم، باید یک چیزی هم بدهیم.

آنها هم انتظاراتی دارند!

این حرف روحانی را یکی از کارشناسان جناحش به نام بیگدلی خیلی صریح گفته وی با اشاره به اجلاس وین و توقعات رژیم از اروپا گفت:‌

«آنها هم انتظاراتی از ما دارند و ما هنوز آن انتظارات را برآورده نکرده‌ایم. برآورده نشدن انتظارات اروپا از ایران ادامه داد:

بنابراین دولت ایران هم نباید انتظار داشته باشد یک معجزه در این کنفرانس که بین ایران و ۱+۴ انجام شد، اتفاق بیفتد».

البته روشن است که روحانی در این مورد تصمیم‌گیرنده نیست و آن کسی که باید تصمیم نهایی را بگیرد،‌ خامنه‌ای است و خامنه‌ای هم هم‌چنان سکوت کرده است.

شانه خالی کردن از فرماندهی جنگ

روحانی و ظریف بارها گفته‌اند که بدون اجازه و دستور خامنه‌ای هیچ کاری نکرده و نخواهند کرد.

این حرف هم مثل همان حرف قبلی روحانی است که گفت خامنه‌ای بارها هم به‌طور خصوصی و هم در جمع مسئولان نظام گفت که «با FATF مخالفتی ندارم»!

معنی مشخص این حرفها این است که خامنه‌ای خودش قادر به تصمیم‌گیری نیست.

روحانی حتماً در مورد حرفهایی که  در سخنرانی‌های چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵اسفند ۹۷ گفته است، چراغ سبز خامنه‌ای را داشته، اما اینها هنوز نشان نمی‌دهد که خامنه‌ای در این زمینه تصمیمی گرفته باشد.

لینکهای مرتبط

انگلستان به دلیل برجام دانشمند هسته‌ای ایران را به آمریکا منتقل کرد

توافق برجام مخمصه‌ای که جناحین را بدجوری به جان هم انداخته است

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy