اعتراف رئیس دانشگاه تهران به کمبود بودجه دانشگاه‌ها

34
کمبود بودجه دانشگاه و اختصاص سهم بالای آن به ارگانهای امنیتی و سرکوب

اعتراف رئیس دانشگاه تهران به کمبود بودجه دانشگاه‌ها محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران در اعترافی آشکار از افزایش محدودیت بودجه دانشگاه‌ها گفت:

محدودیت بودجه دانشگاه‌ها افزایش یافته است محدودیت های بودجه بسیار زیاد است و سال و به سال اوضاع اقتصادی دارد سخت تر می شود و بر دانشگاه هم سخت می گذرد.

شایان ذکراست که سهم بالایی از بودجه ۹۸ به ارگانهای امنیتی و سرکوب اختصاص داده شده است و چندی پیش نیز روسای دانشگاه علامه و دانشگاه تربیت مدرس نیز از کمبود بودجه دانشگاه‌ها درسال ۹۸ گفتند.

بودجه سال ۹۸ و نگرانی دانشگاه ها مجلس نظام در ۱۱دیماه ۹۷ بودجه سال ۹۸ را به تصویب رساند اما دریک کر هماهنگ تمامی جناحهای حاکم اذعان کردند که این بودجه واقعی نیست.

دراین بین بودجه مشخص شده برای دانشگاه ها نیز حرف وسخنهایی را درپی داشت.

منصور غلامی وزیر علوم کابینه روحانی نگرانی اش را اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه در بودجه وزارت علوم در لایحه بودجه ۹۸ محدودیت‌هایی وجود دارد، از رقم و میزان رشد کمی که برای این وزارت‌خانه پیش بینی شده نگران هستیم و امیدواریم که این موضوع اصلاح شود.

اغلب نگرانی‌ها نیز در حوزه‌ی هزینه‌های جاری دانشگاه‌ها است؛ در واقع به جز حقوق و مزایا رقم قابل توجهی در این زمینه پیش بینی نشده است. (۱۲ دیماه ۹۷ سایت پارسینه)

محمد تقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس:دانشگاه فعالیت‌های پژوهشی و کارهای آکادمیک زیادی دارد که اگر مدیریت بخواهد بر روی آنها حساب کند بودجه تعلق گرفته عدد کوچکی است که به راحتی این فعالیت‌ها بودجه را می‌بلعد که به عقیده من باید با در نظر گرفتن شرایط حاد تورمی بودجه را تخصیص دهند.(۱۳دیماه ۹۷ فارس)

محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد: دانشگاه فردوسی مشهد برای سال ۹۸ حدود ۱۵ درصد رشد بودجه ای داشته است از این رو ما نیز مانند دیگر دانشگاه ها از جمله دانشگاه های برتر نگران وضعیت بودجه ای در سال آینده هستیم.

وی افزود: در سال آینده ۲۰ درصد افزایش حقوق پیش بینی شده است که افزایش بودجه دانشگاه‌ها نمی تواند حتی پاسخگوی افزایش حقوق ها باشد.(مهر ۱۶دیماه ۹۷)

اما واقعیت چیست؟ بسیار روشن است که قراردادن سهم بیشتر بودجه برای نیروهای سرکوب گر ازیکسو و منبع اصلی بودجه که صادرات نفت می باشد؛ هراسی به جان کارگزاران و چپاولگران انداخته است که این بودجه تصویب شده واقعی نیست زیرا اگر روزانه ۱ میلیون نفت دربهترین حالت به قیمت بشکه ای ۵۲دلار به فروش برسد بازهم کفاف بودجه ۹۸ وتورم حاکم براقتصادایران را نمی دهد.

بودجه نیروهای سرکوبگربودجه قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء که در سال ۹۷،‌ ۲۵۹۰۰۰۰میلیون ریال بوده است در سال ۹۸ با افزایش ۷۶۸۰۰۰میلیون ریالی به ۳۳۵۸۰۰۰میلیون ریال رسیده و بودجه ستاد مشترک سپاه پاسداران که در سال ۹۷، به میزان ۲۰۲۳۶۱۹۷۱ مصوب شده بود برای بودجه سال ۹۸ مبلغ ۲۵۴۷۱۸۶۸۴ را به خود اختصاص داده که افزایشی معادل ۵۲۳۵۶۷۱۳میلیون ریالی را نشان می‌دهد.(خبرگزاری ایلنا ۴دی ۹۷)

بودجه پیشنهادی دولت برای سپاه پاسداران در لایحه بودجه برای سال ۹۸ بیش از ۲۵هزار میلیارد تومان است که نسبت به بودجه مصوب سال ۹۷ افزایشی ۲۵درصدی داشته است.

بودجه سازمان بسیج هم با افزایشی ۲درصدی نسبت به بودجه مصوب سال گذشته به بیش از ۱۳۰۰میلیارد تومان رسیده است.

بنابراین بی ربط نیست که بودجه دانشگاه‌ها این میزان کاهش یافته است.

لینکهای مرتبط

اعترافات تکان دهنده حسن نژاد نماینده مرند و جلفا، هنگام بررسی بودجه ۹۸

قاضی پور نماینده مجلس با بودجه ۹۸ نیاز به آمریکا و براندازی نیست

افشاگری تکاندهنده حسام‌الدین آشنا مشاور روحانی سر ملاخورشدن بودجه+فیلم

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy