نازنین زاغری رتکلیف، مشمول محافظت دیپلماتیک دولت بریتانیا می‌شود

34
نازنین زاغری رتکلیف، مشمول محافظت دیپلماتیک دولت بریتانیا می‌شود
نازنین زاغری رتکلیف، مشمول محافظت دیپلماتیک دولت بریتانیا می‌شود

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی از این پس مشمول محافظت دیپلماتیک دولت بریتانیا می‌شود. جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد:‌ «آسان به این تصمیم نرسیدم. من سه سال رفتار ناپذیرفتنی (ایران) با نازنین را در نظر داشته‌ام.»

آقای هانت ضمن اعلام اینکه چنین اقدامی «بسیار نامعمول است» تأکید کرد که «نداشتن دسترسی کافی به درمان پزشکی» و همچنین «دادرسی ناکافی در دعوی اقامه شده علیه وی» انگیزه این تصمیم بوده است.

وزیر خارجه بریتانیا همچینین گفت: «این اقدام یک شبه جادو نمی‌کند.» و افزود:‌ «اما نازنین بیگناه است و بریتانیا، وقتی با یکی از شهروندانش ناعادلانه رفتار شود، بی‌اعتنا نمی‌ماند.»

اما محافظت دیپلماتیک چه می‌کند؟

به نوشته گاردین اعطای این محافظت، پرونده خانم زاغری را از «اختلافی در حد کنسول‌گری» به «منازعه‌ای میان دو دولت» ارتقا می‌دهد و بریتانیا امیدوار است چنین اقدامی سبب تغییر رفتار ایران در این مورد شود.

گرچه بسیاری کشورها ترجیح می‌دهند منازعات کنسولی به حد کشمکش میان دو کشور نرسد اما در این مورد دولت بریتانیا اعلام کرده مصمم است در صورت لزوم برای آزادی شهروندش به تلاش بین‌المللی و جلب حمایت دیگر کشورها رو بیاورد.اعطای محافظت دیپلماتیک روی کاغذ به بریتانیا این امکان را می‌دهد که در سطح بین‌المللی علیه ایران دست به اقدامات قانونی بزند. یعنی بریتانیا می‌تواند خواستار «تحقیق» و یا «انجام مذاکره» در این زمینه شود و حتی در برابر «یک رفتار نادرست از نظر بین‌المللی» ازایران تقاضای غرامت کند.

در نهایت ممکن است پیگیری از طریق سازمان ملل متحد، جلب حمایت دیگر کشورها، و نیز استفاده از اهرم‌هایی نظیر «تحریم» نیز در کار باشد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy