ماموریت راه‌پیمایی فضایی تنها با شرکت زنان فضانورد

32
ماموریت راه‌پیمایی فضایی تنها با شرکت زنان فضانورد
ماموریت راه‌پیمایی فضایی تنها با شرکت زنان فضانورد

ناسا، آژانس بین‌المللی فضایی آمریکا در ۲۹ مارس ۲۰۱۹ ماموریتی فضایی را آغاز خواهد کرد که تا کنون در تاریخ سابقه نداشته؛ یک ماموریت کاملا زنانه.

به گزارش گاردین زنان از ۳۵ سال پیش تا کنون با مردان به ماموریت‌های فضایی مشترک رفته‌اند، اما حالا بناست که به تنهایی ماموریتی را انجام داده و به راه‌پیمایی فضایی بپردازند. در این ماموریت تنها فضانوردان زن شرکت خواهند کرد.

ناسا اعلام کرده که دو فضانورد زن به نام‌های کریستینا کوخ و آن مک‌لاین در ۲۹ مارس اقدام به راه‌پیمایی فضایی در بیرون ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند پرداخت تا باطری‌هایی که در تابستان گذشته نصب شده بود را تعویض کنند.این دو فضانورد از سوی دو زن دیگر به نام‌های ماری لورانس و کریستین فاشیول، در ایستگاه زمینی حمایت خواهند شد. ماری لورانس، مدیر برنامه سفرهای فضایی ناسا و کریستین فاشول از آژانش فضایی کانادا در ایستگاه زمینی جانسون در تکساس دو فضانورد را در طول ماموریت همراهی می‌کنند.

فاشیول در صفحه توئیتر خود نوشت: «نمی‌توانم هیجانم را پنهان کنم.»

والنتینا تریشکووا از اتحاد جماهیر شوروی سابق اولین زنی بود که به فضا رفت. او در ۱۳ ژوئن ۱۹۶۳ عازم فضا شد. دیگر هموطنش سویتلانا ساویتسکایا، اولین زنی بود که اقدام به راه‌پیمایی فضایی کرد. او این ماموریت را در ۲۵ ژوئیه ۱۹۸۴ انجام داد.

از سال ۱۹۹۸ تا کنون، فضانوردان ۲۱۳ بار اقدام به راهپیمایی فضایی کرده‌اند تا کارهای تعمیرات و نگهداری ایستگاه فضایی را انجام دهند، اما بنا به اعلام ناسا زنان در هیچ یک از این راه‌پیمایی‌ها شرکت نداشته‌اند.

تا کنون بیش از ۵۰۰ فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته‌اند. زنان تنها ۱۱ درصد این تعداد را تشکیل می‌دهند و تمامی ماموریت‌های راه‌پیمایی فضایی تا کنون یا کاملا مردانه بوده و یا اینکه زنان به همراه مردان آن را انجام داده‌اند و بناست در ۲۹ مارس اولین ماموریت فضایی کاملا زنانه تاریخ انجام شود.

در تاریخ ۶۰ ساله سفرهای فضایی تا کنون تنها ۴ ماموریت وجود داشته که در آن دو فضانورد زن که برای راه‌پیمایی فضایی آموزش دیده‌اند، در آن حضور داشته باشد.

نام‌های کریستینا کوخ و آن مک‌لاین جزو گروه فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۱۳ ناسا هستند؛ گروهی که زنان ۵۰ درصد آن را تشکیل می‌دهند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy