شطرنج ایران با یک پله صعود در جایگاه بیست و چهارم جهان قرار گرفت

10
شطرنج ایران نیز با یک پله صعود در جایگاه بیست و چهارم جهان قرار گرفت
شطرنج ایران نیز با یک پله صعود در جایگاه بیست و چهارم جهان قرار گرفت

در تازه‌ترین رده‌بندی فدراسیون جهانی شطرنج که در ماه مارس (اسفند) منتشر شده، پرهام مقصودلو ۱۸ ساله در رده ۶۷ و علیرضا فیروزجا ۱۵ ساله در رتبه ۹۵ جهان قرار گرفته‌اند.

به این ترتیب ایران برای نخستین بار دو شطرنج‌باز در جمع ۱۰۰ نفر برتر بخش استاندارد مردان دارد. این دو شطرنج‌باز در رده نوجوانان در رتبه‌های دوم و چهارم هستند.

در بخش زنان، سارا سادات خادم‌الشریعه در رده پانزدهم برترین شطرنج‌بازان زن جهان قرار گرفته است.

شطرنج ایران نیز با یک پله صعود در جایگاه بیست و چهارم جهان قرار گرفته است. در این رده‌بندی روسیه، چین، آمریکا و هند در جایگاه‌های اول تا چهارم هستند.

بیشتربخوانید

شطرنج باز کرمانی که به تازگی موفق شده به درجه استاد بزرگی دست یابد، سومین شطرنجباز برتر ایران به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کسب درجه استاد بزرگی پوریا درینی بهانه‌ای شد تا نگاه کوتاهی به رده بندی شطرنج بازها در ایران داشته باشیم و ببینیم این بازیکن کرمانی که به تازگی درجه استاد بزرگی‌اش در فیده به تصویب رسیده و تا یک ماه دیگر نیز به نام وی به ثبت می‌رسد، در میان ۱۰ شطرنج باز برتر ایران چه جایگاهی دارد.

رتبه یا ریتینگ (Rating) هر شطرنج باز بر اساس عملکردش در مسابقات تعیین می‌شود. در واقع هر چه شطرنج باز در مسابقات معتبر و سطح بالا شرکت کند، فرصت بیشتری برای بهتر کردن رتبه خود دارد که متاسفانه در ایران کمتر شاهد برگزاری چنین مسابقاتی هستیم.

“ریتینگ” برای کسب درجه استاد بین‌المللی و استاد بزرگی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که شطرنج باز برای کسب درجه “استاد بین‌المللی” باید ریتینگ ۲۴۰۰ و سه عملکرد ۲۴۵۰ داشته باشد و ریتینگ ۲۵۰۰ و سه عملکرد ۲۶۰۰ نیز از ملزومات دریافت درجه “استاد بزرگی” است.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر در ایران الشن مرادی که در سال ۲۰۰۵ درجه استاد بزرگی را کسب کرد با ریتینگ ۲۵۷۵ در صدر جدول برترین شطرنجبازهای ایران قرار دارد و پس از آن احسان قائم مقامی، اولین استاد بزرگ شطرنج ایران که در سال ۲۰۰۱ میلادی به این مقام دست یافت با ریتینگ ۲۵۷۱ در مکان دوم ایستاده و پوریا درینی، استاد بزرگ جدید ایران نیز با ریتینگ ۲۵۱۵ در جایگاه سوم قرار دارد . بنابراین این شطرنج باز جوان برای رسیدن به صدر جدول بهترین شطرنج‌بازهای ایران و همچنین قرار گرفتن در میان ۱۰۰ شطرنج باز برتر جهان راه سختی را پیش‌رو دارد که لازمه آن حضور در مسابقات معتبر و رقابت با برترین‌های این رشته ورزشی است .

** رده بندی ۱۰ شطرنج باز برتر ایران به این شرح است:

۱- الشن مرادی با ریتینگ ۲۵۷۵ (استاد بزرگ)

۲- احسان قائم مقامی با ریتینگ ۲۵۷۱ (استاد بزرگ)

۳- پوریا درینی با ریتینگ ۲۵۱۵ (استاد بزرگ)

۴- پویا ایدنی با ریتینگ ۲۴۷۵ (استاد بین المللی)

۵- اصغر گلی زاده با با ریتینگ ۲۴۷۱ (استاد بزرگ)

۶- حسن عباسی فر با ریتینگ ۲۴۵۶ (استاد بین المللی)

۷- سید جواد علوی با ریتینگ ۲۴۵۲ (استاد بین المللی)

۸- همایون توفیقی با ریتینگ ۲۴۴۰ (استاد بزرگ)

۹- مرتضی محجوب با ریتینگ ۲۴۳۲ (استاد بزرگ)

۱۰- پیمان مهاجرین با ریتینگ ۲۴۲۱ (استاد فیده)

رده بندی دیگری نیز بر اساس رقابت رو در رو و عملکردی که شطرنج‌بازها در مسابقات دارند، انجام می‌شود که البته این رده بندی متغییر است، همانند مسابقات قهرمانی کشور که مدتی پیش در زاهدان برگزار شد و در پایان اصغر گلی زاده در جایگاه نخست ایستاد. پوریا درینی در رده دوم قرار گرفت، احمد عسگری زاده و همایون توفیقی به ترتیب در رده‌های سوم و چهارم ایستادند و احسان قائم مقامی نیز در مکان پنجم جای گرفت.

به گزارش ایسنا، در رده بندی بانوان شطرنج باز نیز آتوسا پورکاشیان که پس از شادی پریدر دومین استاد بزرگ بانوان ایران است، با ریتینگ ۲۳۲۸ در صدر جدول برترین شطرنج‌بازهای بانوان ایران قرار دارد، سارا سادات خادم الشریعه، استاد بین‌المللی بانوان نیز با ریتینگ ۲۲۸۲ در مکان دوم و غزل حکیمی فرد با ریتینگ ۲۲۴۷ در مکان سوم ایستاده‌اند.

** رده بندی ۱۰ شطرنجباز برتر بانوان ایران به این شرح است:

۱- آتوسا پور کاشیان با ریتینگ ۲۳۲۸ (استاد بزرگ)

۲- سارا سادات خادم الشریعه با ریتینگ ۲۲۸۲ (استاد بین المللی)

۳- غزل حکیمی فرد با ریتینگ ۲۲۴۷ (استاد بین المللی)

۴- میترا حجازی پور با ریتینگ ۲۲۴۱ (استاد بین المللی)

۵- شایسته قادر پور با ریتینگ ۲۲۱۵ (استاد بین المللی)

۶- مینو عسگری زاده با ریتینگ ۲۱۵۳ (استاد فیده)

۷- شیرین نوابی با ریتینگ ۲۰۹۸ (استاد فیده)

۸- شهره بیات با ریتینگ ۲۰۸۸ (استاد فیده)

۹- مهرنوش زوار با ریتینگ ۲۰۶۶ (استاد فیده)

۱۰- مونا سلمان ماهینی با ریتینگ ۲۰۲۴ (استاد فیده)

البته شطرنجباز‌های ایرانی در میان ۱۰۰ شطرنجباز برتر جهان جایی ندارند که دلیل اصلی آن حضور کم در مسابقات معتبر است. برای نمونه تعداد بازی‌های مگنوس کارلسن که در حال حاضر با ریتینگ ۲۸۶۱ برترین شطرنج باز جهان به شمار می‌آید، هشت مسابقه است، اما تعداد بازی‌های احسان قائم مقامی به عدد سه می‌رسد، بنابراین در این میان تنها به توجه و حمایت مسئولان نیاز است تا شرایط حضور شطرنج‌بازهای ایرانی که از پتانسیل بالایی نیز برخوردارند، در مسابقات معتبر و سطح بالا را فراهم کنند تا در آینده بهتر شدن ریتینگ و حضور بازیکنان ایرانی را در میان شطرنج بازهای برتر جهان شاهد باشیم.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy