خوزه گالینو قاضی سابق آرژانتین بدلیل همکاری با سپاه قدس محکوم شد

76
خوزه گالینو قاضی سابق آرژانتین بدلیل همکاری با سپاه قدس محکوم شد
خوزه گالینو قاضی سابق آرژانتین بدلیل همکاری با سپاه قدس محکوم شد

خوزه گالینو که ریاست تحقیقات در بمب‌گذاری در بوئنوس‌آیرس را به‌عهده داشت به‌دلیل نقشش در لاپوشانی در تحقیقات به شش سال زندان محکوم شد.

خبرگزاری فرانسه با مخابره این خبر نوشت: علاوه بر خوزه گالینو قاضی سابق آرژانتین، رئیس سابق اطلاعات آرژانتین نیز به‌خاطر نقشش در لاپوشانی و مخفیکاری در ارتباط با بمب‌گذاری مرکز آمیا به چهار و نیم سال زندان محکوم شده است.

در این بمبگذاری ۳۸۵نفر کشته و مجروح شدند.

جزییاتی از حمله تروریستی بوئنوس آیرس

یک حمله تروریستی که با کارگزاری یک خودروی انفجاری قدرتمند در برابر ساختمان خیریه یهودیان در بوئنوس‌آیرس انجام گرفت، ۸۵کشته و بیش از۳۰۰ نفر زخمی به جا گذاشت.

زمان و مکان انفجار آمیا طوری انتخاب شده بود که نقش طراح اصلی آن به‌سادگی بارز نشود.

از ۲۷تیرماه ۱۳۷۳، روز انجام این جنایت تا ۱۹مرداد همان سال کسانی که به‌دنبال عاملان و علت این اقدام ضدانسانی می‌گشتند با این سؤال مواجه بود: هدف و پیام این جنایت چیست؟

سه هفته بعد واشنگتن پست ۳۱مرداد۷۳ بر اساس اطلاعات اخبار موثق از منابع شورای ملی مقاومت نوشت: تصمیم این بمب‌گذاری در جلسه شورایعالی امنیت ملی رژیم به‌ریاست علی اکبر هاشمی رفسنجانی، در روز شنبه ۲۳‌مرداد‌۱۳۷۲، با حضور مشاوران نظامی و اعضای ثابت گرفته شد و پس از تصویب نهایی توسط سیدعلی خامنه‌ای ولی‌فقیه، دستور اجرای آن به سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه داده شد.

وحیدی در جلسه شورای فرماندهی نیروی قدس با حضور پاسدار حسین مصلح از (فرماندهان عملیات تروریستی قدس)، مرتضی رضایی (فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه)، تهرانی (فرمانده پشتیبانی سپاه قدس) و آخوند احمد سالک (نماینده خامنه‌ای در سپاه قدس)، مأموریت اجرای عملیات را به‌ اصغری، از عناصر نیروی قدس، که تحت عنوان دیپلمات در آرژانتین به‌سر می‌برد، واگذار کرد.

به‌دستور شورایعالی امنیت، وزارت‌خارجه و وزارت ارشاد موظف شدند در اجرای این عملیات با نیروی قدس همکاری کنند و اطلاعات و امکانات خود در آرژانتین را در اختیار اصغری قرار دهند.

انفجار آمیا و دست داشتن مقامات رژیم در سال ۱۹۹۴ مقاومت ایران با ذکر جزییات اعلام کرد انفجار آمیا توسط رژیم ایران صورت گرفته و بالاترین مقامات رژیم در آن دست داشته‌اند.

در سال ۲۰۰۶دادستان آرژانتین از انترپل خواست در رابطه با بمب‌گذاری آمیا برای مقامات رژیم در زمان انفجار شامل اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس‌جمهور)، علی‌اکبر ولایتی (وزیر خارجه)، علی فلاحیان (وزیر اطلاعات)، محسن رضایی (فرمانده سپاه پاسداران)، احمد وحیدی (فرمانده نیروی قدس) هادی سلیمانپور (سفیر رژیم در آرژانتین)، احمد رضا اصغری (عامل سپاه قدس در آرژانتین در پوش دیپلمات)، محسن ربانی (رایزن فرهنگی رژیم در آرژانتین) و عماد مغنیه (از سرکردگان حزب‌الله) حکم جلب بین‌المللی صادر کند.

مکتوم ماندن پرونده جلب مقامات رژیم و به‌ دلیل کشته شدن یک قاضی بود که این جنایات را پیگیری میکرد.

جسد قاضی نیسمن دو روز قبل از ارائه گزارش، در حالیکه گلوله‌ای به سرش شلیک شده بود پیدا شد.

قاتلین کلت را کنار دست او گذاشته بودند که خودکشی وی تداعی شود اما بازرس این پرونده گفت نیسمان خودکشی نکرده و به‌قتل رسیده است.

بعدا مشخص شد که برای لاپوشانی این قتل رئیس‌جمهور وقت آرژانتین و برخی مقامهای این کشور با رژیم ایران تبانی کردند تا در ازای یک معامله ۷میلیارد دلاری نفت آمران این جنایت تروریستی را لاپوشانی کنند.

یعنی به دلیل سیاست کثیف مماشات و زد و بندهای پشت پرده برای منافع اقتصادی، حکومت آخوندی و سریال دیپلمات تروریست‌های آن توانستند عمدتاً از پای میز عدالت، بگریزند.

به‌عنوان نمونه، در دی‌۹۶رسانه‌های آرژانتین نامه جواد ظریف به وزیر خارجه این کشور را فاش کردند که طی آن وزیر خارجه حکومت آخوندی اذعان کرده است، هدف رژیم از امضای یادداشت تفاهم با دولت قبلی آرژانتین، رفع احکام انترپل علیه بالاترین سرکردگان رژیم به‌خاطر نقششان در عملیات تروریستی بو‌ئنوس آیرس بوده است.

این درخواست استرداد هنگامی صورت می‌گیرد که علی‌اکبر ولایتی به‌عنوان فرستاده ویژه روحانی و نیز مشاور خامنه‌ای، به‌قول رسانه‌های حکومتی برای یک «هدف استراتژیک» به روسیه سفر کرده است.

واقعیت این است که با توجه به تغییر دوران و به حاشیه رفتن سیاست مماشات و شرایطی که در تعادل‌قوای بین‌المللی و جهانی پیدا کرده دیگر برایشان در بر همان پاشنه نمی‌چرخد.

به همین علت است که بعد از افشای اقدام اخیر تروریستی رژیم در فرانسه، برای نخستین بار خبر دستگیری اسدالله اسدی که دیپلمات رسمی رژیم است در رسانه‌ها مطرح و پرونده سایر اقدامات تروریستی رژیم ـ مانند پرونده آمیا ـ دوباره مطرح می‌شود.

به‌طور مشخص آمریکا مصرانه از کشورها می‌خواهد که: «در مورد استفاده این رژیم از سفارتهایش به‌عنوان پوشش دیپلماتیک برای توطئه حملات تروریستی هوشیار باشند».

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy