در آستانه سال نو مجددا قیمت دلار در فاصله زمانی کوتاهی بالا رفت

36
در آستانه سال نو مجددا قیمت دلار در فاصله زمانی کوتاهی بالا رفت
در آستانه سال نو مجددا قیمت دلار در فاصله زمانی کوتاهی بالا رفت

بعد از گذشت یک سال و یک ثبات نسبی که در بازار ارز به صورت کاذب ایجاد شده بود، حالا در آستانه سال نو مجددا دلار در فاصله زمانی کوتاهی حدود ۱۵۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

اکنون این نگرانی ایجاد شده است که شاید قرار است مجددا اتفاقات سال نو گذشته تکرار شود.

چون سال گذشته همین موقع‌ها بود که نوسانات بازار ارز آغاز شد و در ابتدای سال نو ۹۷، قیمت دلار بیش از ۵ برابر افزایش پیدا کرد.

صف خرید دلار - در بازار آزاد نرخ دلار به 14 هزار تومان رسید

در بازار آزاد نرخ دلار به ۱۴ هزار تومان رسید صف خرید دلار در تهران برای خرید دلارهای ۱۳۷۰۰ تومانی صرافی بانک مرکزی تشکیل شده است.

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: «متاسفانه طی این مدت تلاش‌های بانک مرکزی نادیده گرفته شد و با وجود اینکه آن‌ها توانستند دلار را به ۹ هزار تومان هم برسانند، اما عدم همکاری و انسجام تیم اقتصادی دولت یعنی وزارت اقتصاد، وزارت صمت و سازمانه برنامه و بودجه، وجود فساد و دست‌های پشت پرده باعث شد تمام تلاش‌ها بی فایده شود و مجددا قیمت دلار بالا برود. الان آنچه که رخ داده صرفا بی تدبیری وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه است.»

وحید شقاقی شهری تحلیلگر مسائل اقتصادی افزود: اقتصاد ما الان نیازمند تصمیمات سخت و جدی است.

وقتی نتوانیم جلوی واردات را بگیریم، نتوانیم با قاچاق مقابله کنیم و نتوانیم نقشه راه مناسب و مشخصی برای تولید داشته باشم، به التهابات جامعه افزوده می‌شود. همه این‌ها در بازار ارز تاثیرگذار است و تا زمانی که ما نتوانیم این مسائل را رفع کنیم، نمی‌توانیم ارزش پول ملی را بالا ببریم و قیمت ارز را پایین بیاوریم.

واقعیت این است که به نظر من تیم اقتصادی دولت درک مشخصی از موقعیت فعلی ندارد.

روزنامه شرق در اینباره مینویسد: در ایران دست نامرئی بازار به صورتی عمل می‌کند که در یک سو منابع و رانت‌های چندصد هزار میلیارد تومانی از محل افزایش نرخ ارز ایجاد و توزیع می‌کند و در سوی دیگر کارکردِ مخرب آن و اعمال سیاست‌های بی‌سابقه ریاضتی به مردم، تشدید رکود و پس از آن سکته اقتصادی و فلاکت عامه مردم را در پی داشته است.

در اقتصادی که بیش از ۹۰ درصد عرضه ارز در دست دولت و بخش‌های شبه‌دولتی است، بازار آزاد به معنای آزادی فریبِ افکار عمومی است.

قیمت دلار

به گزارش اسپوتنیک، بهای ارز و سکه در بازار آزاد ایران افزایش یافت و قیمت یک دلار آمریکا به ۱۴ هزار تومان و بهای سکه طلا نیز به مرز ۵ میلیون تومان رسید.

همچنین قیمت یورو نیز در بازار آزاد تهران به ۱۶ هزار افزایش یافته است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy