با پایان مهلت و عدم تایید FATF رژیم ایران به لیست سیاه باز خواهد گشت

89
با پایان مهلت و عدم تایید FATF رژیم ایران به لیست سیاه باز خواهد گشت
با پایان مهلت و عدم تایید FATF رژیم ایران به لیست سیاه باز خواهد گشت

با پایان مهلت و عدم تایید FATF دویچه وله نوشت: جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تعیین تکلیف لایحه پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) بار دیگر بی‌نتیجه ماند.

رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یک روز بعد از این نشست با بیان این که “اوضاع پالرمو در مجمع خوب نیست” افزود که در شرایط کنونی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص “رای ندارد”.

از چهار لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) دو لایحه به تصویب رسیده و دو لایحه پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT ) به مجمع تشخیص ارجاع شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه روز یک‌شنبه ۲۸ بهمن: «مباحث مرتبط با CFT جدی‌تر از پالرمو است، وقتی پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام [رای نیاورد]، CFT اوضاع بدتری خواهد داشت اما در کل این روند بستگی به چند موضوع دارد که یکی از آن‌ها مناسبات خارجی است.»

گروه ویژه اقدام مالی تصویب و اجرای چهار لایحه یادشده را مهم‌ترین شرط خروج کامل رژیم ایران از فهرست سیاه این نهاد اعلام کرده است.

این گروه ۲۷ مهرماه امسال تعلیق جمهوری اسلامی از لیست سیاه را برای چهار ماه دیگر تمدید کرد.

به این ترتیب پایان مهلت رژیم ایران برای برآورده کردن شرط‌های گروه ویژه اقدام مالی فرا رسیده است.

نشست دوره‌ای این گروه روز گذشته۲۸ بهمن ماه شروع شد و تا سوم اسفند ادامه خواهد یافت.

جمهوری اسلامی به این نشست دعوت نشده است.

این کارگروه پیش‌تر و در ماه اکتبر یک بار دیگر رژیم ایران را از حضور در لیست سیاه خود تعلیق کرده و تا ماه فوریه فرصت داده بود تا تهران تکلیف پیوستن به این سازمان را روشن کند.

از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول نیز به رژیم ایران توصیه کرده بود که تا قبل از ضرب‌الاجل فوریه ۲۰۱۹ گروه ویژه اقدام مالی، اقدامات لازم در خصوص ضد پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را در دستور کار خود قرار دهد.

اما اختلاف نظرهای داخلی در جمهوری اسلامی باعث شده تا این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی بماند و موافقان همچنان نتوانسته‌اند مخالفان را برای تصویب این لایجه قانع کنند.

این می‌تواند به معنای بازگشت دوباره رژیم ایران به لیست سیاه اف ای تی اف باشد.

همه خیانت می کنند غیر از ما و آقای کره شمالی!

محمد مهاجری نوشت: فشار براعضای مجمع تشخیص زیادشده تا به آنها بقبولانند که تصویب FATF خیانت به کشور است و آن را رد کنند (که احتمال رد کردنش هم هست).

ترجمه اش این است که همه دولتهای دنیا که باFATF موافقند،خاک بر سرند و به مردم شان شان خیانت می کنند غیر از ما و آقای اون در کره شمالی. خنده دار نیست؟!

عباس عبدی نیز در همین باره توییت کرد: مشکل رای دادن و رای ندادن به FATF نیست.

مشکل این است که مخالفان آن می‌توانند موافقان را تهدید و یا متهم به خیانت کنند ولی موافقان علی‌رغم عقیده‌شان جرات ندارند که مخالفان را به خیانت به کشور متهم کنند و اگر چنین کردند به حسابشان رسیده خواهد شد.

ابتدا این تبعیض را باید حل کرد.

ظریف عصبانی از پایان مهلت گفت: متاسفانه بارها از پشت خنجر خوردیم

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با روزنامه «اطلاعات» با انتقاد از اینکه در این مساله مهم یعنی مذاکرات هسته‌ای و برجام هیچ‌وقت هم‌افزایی داخلی مشاهده نشده است، تصریح کرد: در دوران مذاکره نگرانی ما بیشتر از بابت خنجرهایی بود که از پشت می‌خوردیم تا خود مذاکره.

هیچ‌وقت از دست طرف مقابل به ستوه نیامدیم اما در طول مذاکره و بعد از آن در برابر فشارهای داخل واقعاً‌ به ستوه آمدیم.

معتقدیم اگر اینها نبود، برجام می‌توانست در همان دو سال اول اجرا، علی‌رغم همه بدعهدی‌های آمریکا و همه کاستی‌ها و ضعف اروپا و دیگر کشورها، شرایطی را ایجاد کند که خروج از برجام برای آقای ترامپ بسیار بسیار پرهزینه‌تر باشد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy